18 تا از معروف ترین صنایع دستی اصفهان معرفی کامل + عکس | گالری تبلیغاتی امیران تبلیغ

هنر سفالگری در استان اصفهان قدمتی دیرینه دارد به طوری که استان اصفهان و تپه‌های سیلک از نخستین کانون‌های این صنعت بشری است که می‌توان بر اساس یافته‌های شش دوره تمدن سیلک سیر تکاملی این صنعت را دریافت. فیروزه‌کوبی یکی از صنایع دستی است که از کشور روسیه به مشهد و سپس به اصفهان رسید. در این هنر قطعات فیروزه روی ظروف نقره‌‌ای، مسی و برنجی کوبیده می‌شود و بیشتر جنبه تزیینی دارد. قلمکارسازی یا چیت‌سازی هنر نقاشی و چاپ روی پارچه است که از دوران مغول‌ها در اصفهان رواج داشته و برای تزیین بسیاری از لباس‌های مردانه و زنانه از آن استفاده می‌کردند. این هنر در دوران صفویه به اوج خود رسید و تا دوران قاجار از آن استفاده می‌کردند. خاتم‌کاری هنری ظریف و اصیل است که در استان اصفهان توسط استادان خاتم‌کاری روی چوب‌های مخصوص، عاج و استخوان فیل و مفتول‌های فلزی زده می‌شود.

آینه خاتم کاری طرح نقاشی تذهیب سایز متوسط

پس از اینکه طرح مورد نظر تهیه شد صنعتگران آنرا روی کاشی پیاده می کنند. پس از آن خطوط را بر حسب ذوق و سلیقه رنگ آمیزی کرده و جهت پخت به داخل کوره می گذارند. زمینه کار بیشتر از چوب گردو و یا ریشه درختان جنگلی است که خود دارای نقوش زیبایی هستند. با استفاده از این هنر اقدام به تزیین وسایل تجملاتی و قاب ها می کنند و در اکثر موارد روی استخوان و عاج و چوب های متعدد اجرا می شود. ابزارهایی همچون چسب چوب، کمانه مشبک، سنباده، کاغذ، آلومینیوم، مته، اره مویی، چکش، مس، گازانبر، چوب و چرم به کار برده می شود. که با استفاده از این ها طرح یا خط مورد نظر به زیبایی هر چه تمام خلق می شود و یک اثر هنری بی نظیر به وجود می آید.

شهرت جهانی صنایع دستی اصفهان

پس از آن خطوط را بر حسب ذوق و سلیقه رنگ‌آمیزی کرده و جهت پخت به داخل کوره می‌گذارند. «مجله گردشگری یومگ» از معرفی مقصدهای برتر جهان گرفته تا نکات پر اهمیت سفر، از جذابیت‌های فرهنگی مقصد گرفته تا راه ‌و رسم سفر حرف‌ها و نکته‌های بسیاری برای شما دارد. مینیاتور به نوعی نقاشی گفته می شود که از دیرباز در کشورمان وجود داشته است. این نوع نقاشی می توانید به صورت تابلوهای تزئینی به فروش برسد و یا در معماری آراستن دیوارها از آن استفاده می شود. این نوع نقاشی می توانید به صورت تابلو های تزیینی به فروش برسد و یا در معماری برای آراستن دیوارها از آن استفاده می شود.

  • صنعت دیگری نیز وجود دارد که وابسته به طلا است و طلاکوبی روی فولاد نام دارد.
  • هر چقدر که این سنگ‌ها کوچک‌تر و فاصله بین آنها کمتر باشد، ارزش محصول بیشتر است.
  • قیمت گیوه بستگی به نوع گیوه دارد و کار دستی که روی آن انجام میشود همچنین موادی که در درست کردن آن به کار میرود متفاوت است.
گیوه دوزی جزء هنرهایی است که کلاً با دست انجام میشود و اثری که به وجود می آید بسیار بادوام است. گیوه برای پیاده روی های طولانی بسیار مناسب است و پاها در آن بسیار راحت‌اند و عرق نمیکنند. در اصفهان نقاشی و مینیاتورگران بسیاری وجود دارند که در کار خود استادند و آثار بسیار زیبا و بی نظیری از خود بجای گذاشته اند در نتیجه مینیاتور نیز یکی ازصنایع دستی اصفهان است که خریداران و گردشگران را به سمت خودکشانده است. با انتخاب اصفهان به عنوان پایتخت و حمایت هایی که از هنرمندان مینیاتور و نگارگران و نقاشان شد نقاشان زبردستی ظهور کردند که آثارشان زینت بخش موزه های جهان است. در این فرآورده ها ویژگی طرحها و نقشهای قدیمی به خوبی حفظ شده است و حتی امروز هم خواستاران بسیاری دارد. از دیگر هنرهایی که با استفاده از کاشی در این استان انجام می گیرد کاشی معرق می باشد که عبارت از بریدن و خرد کردن کاشی و در کنار هم قرار دادن آنهاست.

اشیا و ادوات مسی زیبایی توسط مسگران اصفهان ساخته می‌شود؛ محصولات این هنر ارزشمند می‌تواند سوغات جذابی برای عزیزان چشم‌به‌راه شما محسوب شود. در سکمه دوزی پس از کشیدن تار و پودهای پارچه، نقاط معینی از آن را با سوزن دوزی پر و نقش‌های منظمی ایجاد می‌کنند. در این روش نخ‌های بیرون کشیده شده به یکدیگر بخیه می‌شوند و حالتی فشرده به خود می‌گیرند. از سکمه دوزی معمولا در شبکه دوزی، اشرفی دوزی، ستاره دوزی، گل اشرافی و قلاب دوزی استفاده می‌شود و از جمله طرح‌های آن می‌توان به ترنج، سر ترنج یا نیم ترنج، نقش انواع گل ها، شمسه‌ای، ستاره یا گل و بته و غیره اشاره کرد. از هنر گره‌چینی و مشبک در ساخت درهای اماکن مقدس، مقابر، منابر و پنجره‌های خانه‌ها و کاخ‌ها و نرده‌ها استفاده می‌شده است.

سبد خرید

18 تا از معروف ترین صنایع دستی اصفهان معرفی کامل + عکس | گالری تبلیغاتی امیران تبلیغ

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی