۱۴ واحد صنفی در مازندران به دلیل نقض دستورالعمل‌های کرونایی پلمب شد

الزام استفاده از ماسک در واحدهای صنفی

۱۴ واحد صنفی در مازندران به دلیل نقض دستورالعمل‌های کرونایی پلمب شد

فانی با بیان این‌که ۱۶۵ واحد صنفی در مازندران به دلیل نقض دستورالعمل‌های کرونایی در ۲ ماه گذشته پلمب شد، ادامه داد: دوره مُهر و موم واحدهای صنفی متخلف ۱۵ تا ۲۰ روز است و در این مدت صاحبان فروشگاه باید نسبت به رفع ایرادات بهداشتی اقدام کنند در غیراین صورت مدت زمان تعطیل بودن واحد صنفی آنان تمدید خواهد شد.

موج هفتم کرونا از اوایل تابستان امسال آغاز شد و همراه با این موج موارد ابتلا در استان مازندران مشاهده شد اما از دو هفته قبل همزمان با فروکش کردن این بیماری در کل کشور، مازندران نیز از این مقوله مستثنی نبود و آمارهای مربوط به ابتلا و مرگ و میر سیر نزولی به خود گرفت.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران خاطر نشان کرد: در گام جدید طرح مدیریت شیوع کرونا در واحدهای صنفی که از شنبه هفته گذشته مطابق با ماده ۲ قانون مدیریت بحران در استان مازندران آغاز شده است، تمامی کارکنان واحد صنفی در زمان بازدید بازرسان اصناف از محل کسب و کارشان موظف هستند که کارت هوشمند تزریق دستکم سه دُز واکسن کرونا خود را ارایه دهند و در فعالیت روزانه خود از ماسک استفاده کنند در غیر این صورت واحد صنفی متخلف شناخته شده و طبق ضوابط با آن برخورد می‌شود.

وی تصریح کرد: در اجرای این طرح تمام کارکنان واحدهای صنفی موظف هستند علاوه بر استفاده از ماسک و رعایت دیگر دستورالعمل‌های بهداشتی، بارکد تزریق واکسن خود را به بازرسان ارایه دهند.

براساس داده های آماری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شهرستان های جویبار، بهشهر، چالوس، سوادکوه، فریدونکنار، رامسر و گلوگاه در وضعیت زرد قرار دارند.

وی افزود: براساس پایشی که بازرسان از ۱۵ هزار و ۵۶۳ واحدهای صنفی مازندران در ۶ ماه اخیر انجام دادند، حدود ۸۰ درصد این واحدها نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بی‌توجه هستند.

مجید فانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در دوره جدید بازرسی‌های کرونایی هیچ‌گونه تذکر کتبی و جریمه نقدی وجود ندارد و واحدهای صنفی متخلف و نقض کننده دستورالعمل‌های بهداشتی بدون هیچ قید و شرطی پلمب می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: ۵۲۵ نفر در مازندران در قالب کارکنان سازمان صنعت، معدن و تجارت وظیفه نظارت بر واحدهای صنفی مازندران باهدف رصد رعایت دستورالعمل‌های کرونایی و بهداشتی را برعهده دارند.

فانی گفت: در اجرای طرح جدید نظارت کرونایی بر واحدهای صنفی در کنار بازرسی‌های ۵۲۵ نفر به عنوان بسیج اصناف و سازمان صمت استان، ۱۶۰ بازرس بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران و بابل هم در این طرح مشارکت دارند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران اضافه کرد: استفاده نکردن کارکنان واحدهای صنفی از ماسک، رعایت نشدن فاصله‌گذاری اجتماعی در فروشگاه‌ها، پذیرش مشتری در برخی از فروشگاه‌های مواد غذایی و رستوران فراتر از سقف در نظر گرفته شده از جمله تخلفات کرونایی اصناف مازندران است.

مازندران که همواره یکی از کانون های ابتلا به بیماری کرونا قرار داشته است به مدد پوشش مناسب تزریق واکسن کرونا از ۲ هفته گذشته ابتلا به این بیماری فروکش کرد و بابل که پیشتر و در زمان آغاز همه گیری کرونا به عنوان پیشگام در ابتلا به آن قرار داشت به همراه بابلسر نخستین شهرستانهای آبی مازندران دراین موج معرفی شدند.

وی با اشاره به افزایش تماس‌های مردمی با تلفن گویای ۱۲۴ سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در ارتباط با نقض دستورالعمل‌های بهداشتی در واحدهای صنفی گفت: در یک ماه گذشته یکهزار و ۲۶ پیام مردمی در این ارتباط در بخش بازرسی سازمان صمت ثبت شد.

ارزیابی های جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نشان می دهد که نه تنها هیچیک از شهرستان های مازندران در وضعیت قرمز قرار ندارد حتی در سطح بعدی رنگبندی پرخطر کرونایی یعنی نارنجی نیز هیچ شهرستان این استان در این وضعیت قرار ندارد.

این روند فروکش کردن کرونا در هفته گذشته نیز ادامه یافت به طوریکه تعداد شهرستان های آبی مازندران به هفت شهرستان افزایش یافت و بابل، آمل، بابلسر، میاندرود، نور، نوشهر و سیمرغ شهرستان آبی بودند.

همچنین شهرستان های ساری، قائمشهر، بابل، آمل، بابلسر، تنکابن، سوادکوه شمالی، سیمرغ، محمودآباد، نکا، نور، نوشهر در وضعیت آبی یا عادی قرار دارند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84897836/%DB%B1%DB%B4-%D9%88%D8%A7%D8%AD%D8%AF-%D8%B5%D9%86%D9%81%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%D9%86%D9%82%D8%B6-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%85%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%BE%D9%84%D9%85%D8%A8

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی