یک گام تا احداث کارخانه طلای قلقله سقز /واگذاری طرح به پیمانکار

مدیرعامل شرکت طلای کردستان روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در این ارتباط گفت: شرکت پیمانکاری ایرتیک که سابقه درخشانی در زمینه ساخت کارخانه‌ها و انجام پروژه های «EPC » (انجام همه کارها از طراحی، تامین تجهیزات و ساخت توسط پیمانکار انتخاب شده) در کشور دارد به عنوان پیمانکار احداث کارخانه طلای قلقه سقز انتخاب شد.

قادرمرزی با اعلام اینکه براساس قرارداد منعقد شده تا ۲ سال آینده عملیات احداث این کارخانه باید به اتمام برسد، گفت: مبلغ قرارداد هم برای احداث این کارخانه یک هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان است.

دی ماه سال ۱۳۹۶ هم با حضور وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بخش معدن این طرح به بهره برداری رسید و قرار بود تا پایان سال ۱۳۹۷ عملیات اجرایی کارخانه استحصال طلا در جوار معدن هم آغاز شود ولی با توجه به قرار گرفتن محل کارخانه در بالادست سد چراغ ویس که منبع تامین آب شرب شهر سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت است، اداره کل محیط زیست و شرکت آب منطقه ای استان کردستان با اجرای آن مخالفت کردند و همین مساله باعث عدم صدور مجوز بهره برداری از آن شد.

وی اضافه کرد: از این تعداد هفت شرکت واجد شرایط بودند و در مرحله پیش ارزیابی پنج شرکت امتیاز لازم را کسب کردند.

محمد قادرمرزی  با اشاره به اینکه آگهی سراسری انتخاب پیمانکار پروژه ساخت کارخانه طلای قلقله سقز چند ماه پیش منتشر شد، اظهار داشت: ۱۳ شرکت پیمانکاری برای این کار اعلام آمادگی کردند.

به گزارش ایرنا، معدن طلای قلقله یکی از طرح‌های پیشران استان کردستان است که در فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان سقز و در اراضی روستایی به همین نام واقع شده اند.

با انجام اکتشافات مقدماتی – نیمه تفصیلی در دهه ۱۳۸۰ حدود ۱۸.۷۵ کیلومتر مربع برای درخواست یک فقره پروانه اکتشاف به سازمان صنایع و معادن وقت معرفی شد که با موافقت این سازمان پروانه اکتشاف محدوده طلای قلقله در سال ۱۳۸۸ به نام سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور صادر شد.

وی اظهار داشت: شرکت مشاور پارس اولنگ هم به عنوان مشاور معدنی در زمینه استخراج و اکتشاف معدن و شرکت مهندسین مشاور آماتیس رابین هم به عنوان مشاور مادر کارخانه انتخاب شدند.

مدیرعامل شرکت طلای کردستان ادامه داد: براساس قیمت و امتیازبندی انجام شده، شرکت پیمانکاری ایرتیک انتخاب و معرفی شده است و این شرکت هم اکنون در حال تجهیز کارگاه بوده و فعالیت مهندسی آن آغاز شده است.

بعد از تغییر مکان احداث کارخانه طلا به پایین دست سدچراغ ویس، مطالعات انجام شده توسط مشاور به تایید سازمان محیط زیست رسید و مجوز آن صادر و امسال هم پیمانکار آن انتخاب شد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84915541/%DB%8C%DA%A9-%DA%AF%D8%A7%D9%85-%D8%AA%D8%A7-%D8%A7%D8%AD%D8%AF%D8%A7%D8%AB-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B7%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D9%82%D9%84%D9%82%D9%84%D9%87-%D8%B3%D9%82%D8%B2-%D9%88%D8%A7%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%A8%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%B1

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی