وزیر صمت: آلایندگی شرکت مس در شهربابک باید به طور اساسی حل شود

فاطمی امین با تاکید بر اینکه توسعه باید متوازن باشد اظهارداشت: وقتی معدنی به بهره برداری می رسد مردم منطقه نیز حق و حقوقی دارند که به کارگیری نیروهای بومی منطقه در اولویت است.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: مسئولیت اجتماعی هم حد و مرزهایی دارد و نباید انتظار داشت که شرکت های صنعتی و معدنی همه مسائل را حل کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در خصوص تسهیل مجوز صادرات فیروزه شهربابک، تفویض اختیار تامین سنگ برای اتحادیه و ساماندهی صنعت فیروزه شهرستان شهربابک تصریح کرد: با توجه به اینکه شرکت ملی صنایع مس ایران کارهای گسترده ای دارد و در حوزه فیروزه سود سرشاری را به دست نمی آورد بهتر است در این زمینه اختیار به اتحادیه فیروزه داده شود.

وی اظهار داشت: همچنین استفاده از معلولان و زنان سرپرست خانوار نیز به معیارهای رتبه بندی اضافه خواهیم کرد که از بابت آن به کسب و کارها امتیاز دهیم و این امتیازات در خدماتی که وزارتخانه می دهد تاثیر دارد.

وزیر صمت با بیان اینکه از ابتدای امسال ۱۵ درصد از حقوق دولتی معادن در اختیار شورای برنامه ریزی استان است که در مناطقی که معدن فعالیت می کند هزینه شود اظهارداشت: رتبه بندی کسب و کارها در وزارت صمت در حال انجام است که صادرات، ایجاد اشتغال، آلودگی کمتر و دانش بنیان بودن از جمله معیارهای آن به شمار می رود.

دیار کریمان میزبان سی و یکمین سفر استانی رییس جمهور


منبع: https://www.irna.ir/news/84851261/%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%B5%D9%85%D8%AA-%D8%A2%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D9%85%D8%B3-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%A8%DA%A9-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%B7%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%AD%D9%84-%D8%B4%D9%88%D8%AF

به گزارش خبرنگار ایرنا، سید رضا فاطمی امین روز جمعه در جریان دیدار مردمی و در جمع مدیران شهرستان شهربابک اظهارداشت:محدوده ای باید _در خاتون آباد) مشخص شود که دام و سکونت در آنجا کمتر باشد تا آلودگی هم توسعه پیدا نکند.

شهربابک در ۲۴۰ کیلومتری غرب مرکز استان کرمان واقع شده است.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت معادن و بروز خسارت های زیست محیطی ادامه داد: در بخش ایجاد معادن اولویت اصلی ما به سلامت مردم و محیط زیست اختصاص می یابد و تولید و اشتغال در فرع قرار دارد؛لذا مسئولان شهرستان به این موضوع توجه ویژه کنند.

اخبار مرتبط با سفر استانی دولت سیزدهم به استان کرمان را از طریق پرونده ذیل دنبال کنید:

فاطمی امین ادامه داد: ما علاقه مندیم در مورد جوانب و حاشیه هایی که فعالیت های صنعتی ایجاد می کند مطالعه کنیم زیرا در خیلی از شهرهایی که صنعت بیش از حد رشد کرده موجب مهاجرت هایی شده که فرهنگ شهر را از بین برده و حاشیه های زیادی نیز به دنبال داشته است.

به گزارش ایرنا وزیر صمت به عنوان نماینده رییس جمهور در جریان سفر استانی به شهربابک سفر کرده بود و در این دیدار برخی مردم و فعالان اقتصادی مسائل و مشکلات خود را بیان کردند.

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی