وزیر صمت:وضعیت اقتصادی روبه بهبود است

به گزارش ایرنا سیدرضا فاطمی امین عصر شنبه در نشست فعالان اقتصادی استان یزد با بیان اینکه در اکثر محصولات شاهد افزایش تولید هستیم افزود: در چهار ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، تولید فولاد ۵ درصد، کفش ۱۳ درصد و ظروف ۱۲ درصد افزایش یافته است.

فاطمی امین یادآور شد: در مورد بحث دانش بنیان، آیین نامه ای در دولت مصوب شد و معتقدیم که اکنون چالش ما تقاضا است و تا تقاضا وجود نداشته باشد، صنایع بزرگ به سمت دانش بنیان شدن پیش نمی روند.

وی با اشاره به معادن تعطیل گفت: یکهزار و ۲۰۰ معدن تعطیل به زودی به مزایده گذاشته خواهد شد البته عمدتا در معادن بزرگ تعطیلی نداریم و عمده معادن تعطیل، شن و ماسه و سنگ های ساختمانی است.

فاطمی امین با اشاره به مشکلات موجود در زمینه تامین مواد اولیه هم برای صنایع نساجی و هم صنایع پلیمری افزود: در برخی حوزه ها مثل متانول سرمایه گذاری زیادی شده اما در برخی صنایع نیز کمتر سرمایه گذاری شده بنابراین در زمینه تامین مواد اولیه با مشکل مواجه بودیم.

وی  با اشاره عدم توازن سرمایه گذاری افزود: متاسفانه توازن سرمایه گذاری هم در پول هم در حوزه جغرافیایی نداریم؛ شهرهایی داریم که در آنها فرصت های شغلی بسیار ایجاد شده اما کارگر نیست مثل اشتهارد، اردکان، ساوه و غیره و شهرهایی داریم که به شدت عقب مانده هستند که در این زمینه ۱۰۴ شهر شناسایی شده که هیچ صنعتی ندارند و به دنبال این هستیم که در هر کدام از این ۱۰۴ شهر حداقل یک صنعت ایجاد کنیم.

فاطمی امین در مورد معادن نیز اظهار داشت: در زمینه معدن عقب ماندگی هایی داریم که یکی از این عقب ماندگیها این است که اصلا نمی دانیم چه داریم و چه نداریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یکی از مهمترین زیرساخت های مقابله با قاچاق، اطلاعات است، اظهار داشت: در حوزه سه دسته از کالاها شامل لوازم یدکی خودرو، لواز خانگی و پوشاک کار ویژه ای آغاز شده به عنوان مثال در لوازم یدکی خودرو که ۳۰ درصد آن قاچاق است، ۱۳۰ هزار نوع قطعه یدکی شناسنامه دار شده و ۲۳۰ میلیون قطعه کد رهگیری دریافت کرده اند.

فاطمی امین ادامه داد: همه جا از ماشین سازی به عنوان صنعت برتر یاد می شود اینکه کاشی و سرامیک تولید می کنیم بسیار خوب است اما اینکه ماشین آلات کاشی سازی را تولید کنند، اتفاق بسیار بهتری است و از آن حمایت جدی می کنیم.

در سفر یکروزه وزیر صمت به استان یزد چهار واحد تولیدی و صنعتی در استان افتتاح شد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84877039/%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%B5%D9%85%D8%AA-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D9%87%D8%A8%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

وی در مورد درخواست استان یزد برای اختصاص عواید یک معدن به تامین مالی انتقال آب اظهار داشت: با این موضوع در مناطقی مثل یزد و سیستان و بلوچستان کاملا موافق هستیم و پیشنهاد این طرح نیز مطرح شده و اکنون در حال انجام کارهای محاسباتی این موضوع هستیم.

فاطمی امین با اشاره به درخواست در تحول در نظام اداری گفت: یک تا دو ماه دیگر تغییر ساز و کارها در وزارت صمت مشهود خواهد شد و از اوایل مهرماه، یک سامانه پاسخگویی راه اندازی می شود تا هیچ مشکل یا درخواستی روی زمین نماند.

وی ادامه داد: این افزایش تولید همچنین در بخش خودرو، لوازم خانگی، لوازم شیشه‌ای، مس و غیره نیز در جریان است هرچند در برخی کالاها مانند روغن نباتی شاهد کاهش تولید هستیم.

وی با بیان اینکه اگر قطعات، کد رهگیری نداشته باشد، قاچاق هستند افزود: این برنامه را به زودی برای لوازم آرایش و اسباب بازی نیز اجرا می کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از راه اندازی سامانه پایش خبر داد و گفت: تمام متغیرهای موجود در وزارت صمت، وارد این سامانه می شود تا رصد به درستی انجام شود.

وزیر صمت ادامه داد: حل این مشکل ۲ راه حل دارد؛ یکی بلندمدت  که سرمایه گذاری است و یکی کوتاه مدت که در حوزه فولاد آن را تجربه کردیم به نحوی که سال گذشته سهمیه بندی برای ورق داشتیم برای اینکه ۱۰ میلیون تن مصرف ورق بود و ۴ میلیون میزان تولید که ۶ میلیون تن کسری وجود داشت به همین دلیل به سمت عرضه تلفیقی در بورس کالا حرکت کردیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: در حوزه اکتشاف و بهره برداری با منابع طبیعی، محیط زیست و انرژی اتمی چالش های بسیاری داریم به نحوی که فقط ۱۷ درصد از استعلام های درخواست شده، پاسخ مثبت گرفته اند که عملا کار را بسیار کند کرده اما رئیس جمهور دستور پیگیری ویژه در این زمینه داده است.

وی تصریح کرد:در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ حدود ۳۸ درصد افزایش صادرات غیرنفتی داشته  ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد دیپلماسی صادراتی نیز اظهار داشت: در این حوزه کارهای بزرگی شده و در مدت ۱۲ ماه، ۱۵ هیات  از کشورهای خارجی به کشورمان سفر کرده اند و در مرداد صادرات ما به روسیه نسبت به مرداد سال قبل ۱۸۰ درصد افزایش پیدا کرده و طی دو هفته دیگر ۲۵۰ فعال اقتصادی روس به ایران سفر می کنند و مشابه همین اتفاقات در آفریقا نیز رخ داده است.

وی تصریح کرد: سال گذشته در همین راستا یک معاونت در وزارت صمت به عنوان معاونت ماشین آلات و تجهیزات راه اندازی کردیم تا این بخش را تقویت کنیم.

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی