مهندسی معدن معرفی رشته مهندسی معدن + درآمد و بازار کار این شغل | industryna

دروس تئوری بسیاری در این رشته وجود دارند که نسبت به دروس تئوری رشته های دیگر نسبتا آسان ترند اما وقتی صحبت از مشاغل این رشته به میان می آید، انجام کار در صنعت معدن کاری بسیار دشوار است. امکان استفاده از مواد معدنی استخراج شده بلافاصله پس از استخراج، وجود ندارد و باید مشخصات خاصی از آن نظیر دانه بندی، عیار، میزان رطوبت، میزان ناخالصی، و … مطالعه این بخش برای دانش آموزانی که در شهرها و در کوچه پس کوچه های شهرهای بزرگ فقط ساختمان دیده اند و بس و در دوره دبیرستان شاید برای یکبار هم به در ورودی یک معدن برده نشده اند بسیار عجیب است.

  • مهندسی معدن به عنوان اولین رشته مهندسی آکادمیک تاریخ برای اولین بار در انگلستان پایه گذاری شده‌ است.
  • محدوده کار آنها تنها در معادن نیست بلکه در بسیاری از پروژه های سد سازی، ساختمان سازی، ساخت تونل، اکتشافات صنایع نفت و گاز و…
  • به طور کلی، آن دسته از مشاوران فنی که به عنوان مشاور محصولات کار می کنند، استخدام می شوند تا راه حل خاصی برای یک مسئله فنی در توسعه یک محصول یا دستگاه ابداع کنند.
  • رشته مهندسی معدن زیر مجموعه کنکور سراسری ریاضی و فیزیک است و علاقمندان به این رشته در کشور ما باید از طریق آزمون سراسری ریاضی و فیزیکی اقدام نمایند.

علاقه مندانی که قصد اپلای در رشته مهندسی معدن را دارند بسته به کشوری که می خواهند در آن تحصیل کنند، الزامات خاصی را باید رعایت نمایند. به طور معمول دیپلم دبیرستان و بالا بودن دروس ریاضی، فیزیک، زمین شناسی در دبیرستان برای اپلای ضروری است و یا اینکه برخی از دانشگاه ها یک آزمون ورودی را برای ثبت نام دانشجویان در نظر می گیرند. رشته مهندسی معدن هر ساله در دانشگاه های دولتی و در دوره های روزانه، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد ارائه می شود.

زمین شناسی، فیزیک، طراحی معدن و ایمنی و ریاضی اصلی ترین علومی است که یک مهندس معدن باید با آن آشنا باشد. افراد بعد از اینکه در رشته مهندسی معدن فارغ التحصیل شدند برای اینکه بتوانند به عنوان مهندس کار کنند باید مجوز را دریافت کنند. این مجوز به طور کلی نیاز به مدرک تحصیلی برنامه مهندسی معتبر ABET، نمره قبولی در آزمون مبانی مهندسی ، حداقل ۴ سال تجربه کاری و نمره قبولی در آزمون مهندسی حرفه ای را دارد. شامل تعریف رشته مهندسی معدن استخراج معدن، تعداد و عناوین واحدهای درسی ، معرفی رشته ها و گرایش های کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی معدن، فرصت های استخدامی و بازار کار رشته مهندسی معدن استخراج معدن و …. دروس حسابان و حساب دیفرانسیل و انتگرال در دوره دبیرستان به عنوان دروس پایه و پیش‌نیاز برای درس‌های ریاضی 1 و 2، معادلات، ریاضیات مهندسی در دانشگاه به حساب می‌آیند. رشته مهندسی معدن که تاریخچه ای دیرینه در رشته های مهندسی دارد از دیرباز مورد توجه بسیاری از افراد به خصوص علاقه مندان به درآمدهای بالا بوده است.

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه گزینه دو می‌باشد

علاوه بر عضویت در نظام مهندسی معدن و گرفتن مسئولیت فنی معادن، مهندس‌های معدن می‌توانند در زمینه‌های بسیار گسترده‌ای مانند اجرای پروژه‌های سدسازی، طراحی و اجرای فضاهای زیرزمینی مانند تونل، مترو و کانال‌های انتقال آب، طراحی و اجرای حفاری‌های سطحی نظیر جاده‌های کوهستانی، اکتشافات ژئوتکنیکی فعالیت کنند. همۀ ما با تا حدودی با مواد معدنی آشنایی داریم و می‌دانیم که بخش زیادی از زندگی ما وابسته به استفاده صحیح از منابع زمینی و استخراج مواد از معادن است. کشف و فرآوری مواد موجود در معادن نیاز به متخصصانی دارد که با دانش زیاد و تجربه به این امر مهم بپردازند.

http://amdmag.ir

برای درک بیشتر اهمیت رشته‌ مهندسی معدن در ایران، خوب است بدانید که کشور ایران دارای بیشترین منابع و ذخایر شناخته شده‌ روی در جهان است. همچنین این کشور با ذخایر مس و اورانیوم خود، در فهرست 10 کشور برتر دارنده‌ی این مواد معدنی است. این آمار به‌خوبی نشان می‌د‌هد که تا چه اندازه توجه به ذخایر معدنی، برای توسعه کشور مجله خبری صنعت ضروری است. کارشناسان سامانه مشاوره هیوا آماده اند تا اطلاعات لازم در خصوص رشته مهندسی معدنرا در اختیار داوطلبان گذاشته و آن ها را از طریق سیستم مشاوره تحصیلی تلفنی هیوا راهنمایی نمایند. همچنین از طریق عضویت در کانال تلگرامی و یا اینستاگرامی هیوا می توانید آخرین اخبار مرتبط با این حوزه را دریافت نمایید.

اپلای رشته مهندسی معدن در مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی