مناطق آزاد موتور محرک توسعه اقتصاد کشور

مناطق آزاد از بدنه کارشناسی متخصص و فنی تشکیل شده است

ابراهیمی ادامه داد: مناطق ویژه اقتصادی در مقایسه با مناطق آزاد دو وجه تمایز دارند، یکی اینکه توسط سازمان مسئول به صورت دولتی و خصوصی اداره می‌شوند و دیگری معافیت مالیاتی و گمرکی است که مناطق آزاد از معافیت مالیاتی ۲۰ساله برخوردار هستند و در مناطق ویژه اقتصادی حسب فعالیت آنها این معافیت بین ۷ تا ۱۲ سال متغیر است.

وی، به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره کرد و گفت: انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات، تامین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج و مهم‌ترین آن رفاه مناسب ساکنان این مناطق از جمله سیاست‌های کلی اقتصادی مقاومتی در این مناطق است که بر آن تاکید شده است.

عبدالملکی، به کمبودها و کاستی‌ها در برخی از مناطق آزاد کشور اشاره کرد و گفت: به طور کلی گلایه‌هایی در خصوص عملکرد مناطق آزاد وجود دارد، مثل اشکالاتی که در بسیاری از نظام‌های اقتصادی کشور با آن مواجه هستیم، اما در مقابل این اشکالات، ظرفیت‌های قابل اعتنایی است.

عبدالملکی، در پایان از اقدامات صورت گرفته در دولت‌های قبل و زحمات سعید محمد و همچنین نصراله ابراهیمی تشکر کرد و گفت: ما رویکرد را تغییر نمی‌دهیم؛ بلکه تلاش می‌کنیم با همکاری هم سرعت را برای رسیدن به اهداف بیشتر کنیم.

نصراله ابراهیمی سرپرست سابق دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی نیز در این نشست گفت: مناطق آزاد از بدنه کارشناسی متخصص و فنی در حوزه‌های اقتصادی، توسعه مدیریت، پارلمانی و امور مجلس و حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و گردشگری – خدماتی تشکیل شده است.

به گزارش ایرنا از دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد، حجت اله عبدالملکی در نشست با معاونین و مدیران این مجموعه، از مناطق آزاد به عنوان موتور محرک توسعه اقتصاد کشور نام برد و اظهار کرد: مجموعه دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از بخش‌های مهم اقتصادی کشور و دولت محسوب می‌شوند و رئیس جمهور نیز نسبت به این مناطق حساسیت ویژه‌ای دارند.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی افزود: در خصوص ایجاد مناطق آزاد جدید، فصل‌الخطاب قانون است و با توجه به تصویب قانون گذار، حتماً تسریع خواهد شد.

وی افزود: مناطق آزاد با شرایط و خصوصیاتی ویژه در نظر گرفته شده است که این ویژگی‌ها این مناطق را به موتور محرک اقتصاد کشور تبدیل کرده است.

وی افزود: در حال حاضر در کشور ۸ منطقه آزاد فعال، ۷ منطقه آزاد جدید و ۷۹ منطقه ویژه اقتصادی وجود دارد که از این تعداد ۳۵ منطقه ویژه اقتصادی فعال و الباقی در مرحله راه‌اندازی هستند.

در این نشست هریک از معاونین و مدیران دبیرخانه شورای‌عالی به ارائه گزارشی از اقدامات و عملکرد حوزه فعالیت خود پرداختند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84934681/%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B7%D9%82-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D9%85%D8%AD%D8%B1%DA%A9-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی