معرفی رشته مهندسی معدن، مسیر تحصیلی و بازار کار آن | industryna

به دلیل شرایط سخت کاری در معادن و عملیات حفاری و استخراج مواد، بیشتر افرادی که در این رشته تحصیل می کنند، آقا هستند و تنها تعداد محدودی از خانم ها به رشته مهندسی معدن روی می آورند و آن هم تنها در بخش آزمایشگاه های مربوط به مهندسی معدن مشغول به کار می شوند. معادن های مختلف در سراسر کشور، سرشار از منیزیم، زغال سنگ، مس، آهن، طلا، نقره، مس و … هستند. برای هر فعالیت معدنی ما نیاز به مواد معدنی داریم و مبنای اصلی تولید و توسعه صنعتی همین مواد معدنی هستند. همین موضوع سبب شده است که در بسیاری از دانشگاه های سراسر کشور، رشته مهندسی معدن ارائه شود.

امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترا مهندسی معدن نیز برای دانشجویان در بهترین دانشگاه های ایران فراهم آمده است خاصی پیشروی علاقمندان وجود نخواهد داشت. دانشجویان مقطع کارشناسی بلافاصله بعد از اتمام این دوره می‌توانند در آزمون ورودی کارشناسی ارشد شرکت کرده و برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی معدن در بهترین دانشگاه های کشور اقدام نمایند. در حال حاضر امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بهترین دانشگاه های ایران از جمله دانشگاه تهران و یا دانشگاه صنعتی اصفهان در گرایش های مختلف مهندسی معدن برای علاقه مندان در دسترس است. برنامه تکنسین مهندسی معدن یک برنامه ترکیبی و به صورت یادگیری از راه دور است. دانشجویان نیاز به استفاده از یک کامپیوتر شخصی برای دسترسی به محتوای دوره، ارائه تکالیف و تکمیل آزمون های آنلاین دارند. توصیه می شود که دانشجویان حداقل امکانات سخت افزاری را داشته باشند تا به طور موثر در برنامه شرکت کنند.کاوشگر معدنیکاوشگر معدنی نقشی کلیدی در یک پروژه عمرانی دارد.

  • همانطور که از نام رشته مهندسی معدن برمی آید، رشته مهندسی معدن مجموعه ای از دانش ها و علوم و فنون است که ناظر به همه بخش های کار در معدن شامل جستجو، اکتشاف، تاسیس معدن، استخراج، تهیه، و فرآوری مواد معدنی می شود.
  • دانش آموختگان رشته مهندسی معدن با توجه به اینکه در این زمینه تخصص لازم را دارا هستند در صورت داشتن توانایی مالی و با بهره‌گیری از سیاست‌های حمایتی دولت از قبیل وام‌های بلند مدت کم بهره، می‌توانند خود اقدام به تاسیس و بهره‌برداری از معادنی همانند سنگ‌های ساختمانی، زغال‌سنگ، مس، پوکه معدنی، شن و ماسه و … نمایند.
  • مهندسان معدن در قدم اول با تکیه بر دانش تخصصی خود مناطق مستعدی را که دارای پتانسیل برای استخراج هستند را شناسایی کرده و پس از مطالعات امکان‌سنجی و اقتصادی، به طراحی روش‌های استخراج ماده می‌پردازند.
  • منابع استخراج شده از معادن مصارف بسیار گسترده ای دارد و مهندسان معادن ناظر بر استخراج این منابع هستند.

توجه داشته باشید که مدارک شما باید به صورت ترجمه شده رسمی باشند و هیچ گونه نقصی در آن وجود نداشته باشد. برای نوشتن انگیزه نامه و اهداف تحصیل دقت زیادی به خرج دهید چرا که نقش مهمی در طی کردن صحیح روند اپلای دارد. همچنین، مطمئنا در بعضی از دانشگاه‌ها نیاز به مدارک اضافی نیز خواهد بود که می‌توانید برای اطلاع دقیق وب سایت دانشگاه مربوطه را بررسی کنید. از رشته های مهندسی زیرمجموعه کنکور سراسری ریاضی، رشته مهندسی معدن می باشد که متقاضیان می توانند پس از اعلام نتایج اولیه، کد رشته محل های مرتبط با آن را در فرم انتخاب رشته درج کنند.

http://amdmag.ir

با این حال، توصیه می‌شود قبل از اپلای و شروع روند پذیرش مدرک زبان شما آماده شود تا در سریع‌ترین زمان ممکن بتوانید وارد دانشگاه شوید. هر گونه خطا و اشتباه در روند اخذ ویزا می تواند شما را از تحصیل باز دارد، به همین علت به همان اندازه که پذیرش شما در دانشگاه مورد نظرتان اهمیت دارد، انجام دادن درست همه مراحل برای اخذ ویزا نیز اهمیت دارد. تیم تراست با کسب سال‌ ها تجربه کاری در زمینه اخذ ویزا، شما را برای رسیدن به اهداف تان یاری می ‌کند. مجله خبری صنعت دانشگاه‌ های سراسر جهان برای رفاه حال دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی و رشته‌ های مختلف، بورسیه‌ هایی را برای آن ها در نظر می ‌گیرند که این بورسیه ها می توانند‌ از طرف دولت، صندوق رفاه دانشگاه، سرمایه ‌گذاران، مددکاران یا موسسات مالی در اختیار دانشجویان واجد الشرایط قرار گیرند. مثلا بورسیه های تشویقی به دانشجویان استعداد درخشان و همچنین مستعدی تعلق می‌ گیرد که در هر ترم تحصیلی، نتایج خوبی را به دست آورند و معدل بالایی کسب کنند.

آشنایی با رشته مهندسی معدن و گرایشهای این رشته

چرا که راه یافتن به بازارهای جهانی تنها از طریق کنترل کیفیت و استاندارد کردن محصولات معدنی مقدور خواهد بود. امروزه ما نیازمند فارغ‌التحصیلان علاقه‌مند و خلاق مهندسی معدن هستیم تا بتوانیم بدون وابستگی به کارشناسان خارجی، شاهد رونق و افزایش صادرات این بخش باشیم. فارغ‌التحصیلان این رشته علاوه بر وزارت معادن و فلزات می‌توانند در وزارت نفت در زمینه حفاری، وزارت نیرو در زمینه آب‌های زیرزمینی، کارگاه‌های وزارت راه و ترابری برای حفاری راه‌ها و تونل‌ها، شرکت مترو و سازمان انرژی اتمی مشغول به کار شوند. همچنین مهندسان رشته مهندسی معدن میتوانند مرتبط با حرفه خود در معادن خصوصی به فعالیت بپردازند یا اقدام به ایجاد و استخراج معدن و فراوری مواد معدنی در صورت داشتن سرمایه کافی و مجوز نمایند. تحلیل پایداری و طراحی سیستم نگهداری جزء وظایف مهندسان معدن با گرایش مکانیک سنگ محسوب می‌شود. در این گرایش از مهندسی معدن، نحوه‌ی رفتار سنگ در برابر عوامل خارجی و داخلی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کلیات طرح دولت برای اصلاح ساختار بودجه کشور بررسی شد

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی