معرفی انواع ولو شیرآلات بال، گیت، گلوب، پلاگ، باترفلای و کاربردهای آن در صنایع مختلف پترو پردا | kasrasaran

تولیدکنندگان به منظور حل این مشکل به استفاده از انرژی خورشیدی روی آورده اند کهبه این نوع خاص از عملگرها، Electro Hydraulic Actuators With Solar Panel می گویند. یک نکته مهم در مورد عملگرهای برقی این است که این عملگرها الزاما باید دارای دسته یا هندویل باشند. عملگرهای الکتریکی از یک موتور الکتریکی، سیستم کنترل، گیربکس و سوئیچ های حدی (Limit Switches) تشکلیل شده اند. برای این منظور جدولی آماده کردیم که به طور کلی با احتمال رخ داد هر یک از این عیوب در شیرهای مختلف آشنا شوید. حال ممکن است به علت عدم توجه به پارامترهای ذکر شده و یا هر علت دیگری شیرها دچار اشکال در عملکرد شوند. انبارش، نصب و راه اندازی صحیح، کلید دستیابی به حداکثر کارکرد و طولانی شدن عمر شیر و تجهیزات آن می باشد.

راهنمای نصب، سرویس و نگهداری شیرهای یک طرفه – چک ولو

در این نوشتار، برخی از استانداردهای مرتبط با انواع ولوها و شیرآلات صنعتی معرفی لینک سایت می‌شود. مسیر ورود و خروج در این شیر زاویه 90 درجه دارد و در مواردی که خطوط لوله دارای تغییر درجه است به کار می رود. شیر کروی 90  درجه عموما برای سیال تمیز و بدون ذرات معلق مورد استفاده قرار می گیرد. شیرآلات صنعتی در این بخش به سه دسته شیرهای دستی، شیرهای خودکار با کمک هوا و شیرهای خودکار با کمک برق تقسیم می شوند.

  • شیرها یک وسیلۀ مکانیکی بوده که جریان و یا فشار داخل یک سیستم را کنترل و تنظیم می‌کنند.
  • مهمترین نوع ولوها، شیرهای کنترلی هستند که در این مقاله انواع ولوهای کنترلی را به طور مفصل بررسی خواهیم کرد.
  • در این مدل شیر برقی، باز و بسته شدن شیر با برق دار شدن بوبین انجام می شود.

البته در هر جایی که مایعات نیاز به حرکت در یک جهت داشته باشد، می توان آنها را کوچک سازی کرد. کیسینگ ولو ها به طور انحصاری توسط صنعت نفت و گاز برای دسترسی به کیسینگ چاه استفاده می شود. مشخصه های اصلی این ولو ها شامل کاربرد، نوع محرک (actuator)، اتصالات ورودی و خروجی، سایز شیر، و جنس می باشد. البته باتوجه به زینتی بودن آبنماها، گاهاَ آپشن هایی برای متفاوت بودن نحوه پاشش به این تجهیزات اضافه میشود. اما مجموعاَ سعی میشود شیرهای آبنما بصورت ساده طراحی شوند و نحوه‌ی پاشش متفاوت قطرات و جریان سیال بر عهده‌ی افشانک ها گذاشته شود.

این شیرها ممکن است در مقادیر مشخص شده توسط کاربر یا به صورت پیوسته سیال را توزیع کنند، که امکان کنترل دقیق عبور جرم را فراهم می کند. انواع مختلفی از شیرآلات آئروسل، از رنگ های اسپری گرفته تا اتومبیل یا حتی ساخت و ساز در منازل، و دستگاه های بسیار متنوع دیگر در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. شیر فلکه میتواند شدت فشار را در مجراهای عبوری سیالات کنترل نماید. بدینگونه که فشار جریان را از سمت جریان پرفشار به سوی جریان کم فشار انتقال میدهند.

ولوهای سوزنی (Needle Valves)

دسته اول از انواع ولو های قطع و وصل، ولوهای توپی (Ball valves) هستند که خود به 3 گروه تقسیم بندی می شوند. شیرهای صنعتی را به طور کلی می توان به 5 دسته زیر تقسیم بندی کرد که
هر کدام دارای انواع متنوعی بر اساس ساختار داخلی و کاربرد هستند. اکثر ولوهای توپی از نوع عملکرد سریع هستند و با چرخش 90 درجه‌ای دستگیره عمل می‌کنند. شیرهای متصل به لوله‌های گاز درون ساختمان‌ها معمولا از نوع شیرهای توپی هستند. تصویر متحرک زیر، مکانیزم عملکرد این شیرها را به خوبی نمایش می‌دهد. ولوهای دارای اتصالات جوشی، فقط برای لوله‌های فولادی با سایز لوله 50 میلی‌متر به بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شیر توپی سه راهه 1 اینچ “T” خنبره مدل 06 2041

معرفی انواع ولو شیرآلات بال، گیت، گلوب، پلاگ، باترفلای و کاربردهای آن در صنایع مختلف پترو پردا | kasrasaran

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی