معاون وزیر نیرو: دستگاه‌های اجرایی فرآیند صدور مجوز سرمایه‌گذاران صنعت برق را هموار کنند

ابوالفضل اسدی میزان طرح های پیش بینی شده در مناقصه دوم سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) برای استان یزد را  ۳۵۰ مگاوات اعلام کرد و  افزود: ایجاد نیروگاه های مقیاس کوچک و بزرگ خورشیدی از اقدامات در حال انجام در این بخش است که امیدواریم در کنار مدیریت عرضه و تولید برق به کمک انرژی های تجدیدپذیر، در حوزه بهره وری نیز اقدامات تاثیر گذاری انجام دهیم.

این مسوول رویکرد دولت سیزدهم را توسعه نیروگاه های خورشیدی در کشور عنوان کرد و افزود: در راستای افزایش بهره‌وری انرژی تعویض پوشال و سرویس بیش از ۲ هزار کولر آبی در استان انجام شده است و با توجه به بحران آب، گازوئیل و محیط زیست در استان، باید به صورت همزمان مباحث کاهش آلودگی هوا، بهره وری و بهینه سازی انرژی دنبال شود.

معاون وزیر نیرو در ادامه در خصوص طرح ایجاد نیروگاه‌ها با مقیاس کوچک گفت: برای خانواده هایی زیرپوشش نهادهای حمایتی که امکان نصب سامانه و تجهیزات تولید برق را در منازل ندارند، باید برای تمهیداتی اندیشیده شود البته در برخی روستاها و شهرها این تجهیزات در زمین هایی که توسط استانداری تعیین می شود، نصب و به صورت تجمیعی به شبکه متصل می شود.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای یزد نیز در این نشست گفت: در مناقصه اول سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا)، استان یزد برای سرمایه گذاری ۲۲۰ مگاواتی نیروگاه های خورشیدی انتخاب و با ایجاد ساختگاه هایی در شهرستان‌های ابرکوه، مهریز و بافق موافقت شد.

وی اظهار کرد: اگر ادارات محیط زیست و منابع طبیعی در زمینه صدور مجوز ساخت نیروگاه‌ها و بخش های خدماتی نسبت به نصب انشعابات این مجموعه سرعت عمل داشته باشند، سرمایه گذاران ترغیب شده و عملیات اجرایی با شتاب بیشتری انجام و انرژی برق مورد نیاز وارد مدار تولید می شود.

افتتاح نخستین پروژه طرح ملی اصلاح سیستم روشنایی معابر شهری، بازدید از نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در حال احداث ساغند اردکان و حضور در آیین آغاز احداث چهار سامانه خورشیدی ۵ کیلوواتی حمایتی واگذاری زمین برای ایجاد هشت ساختگاه نیروی خورشیدی در استان از دیگر برنامه‌های سفر یکروزه محمود کمانی معاون وزیر نیرو به استان یزد است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84881962/%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%88%D9%86-%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF-%D8%B5%D8%AF%D9%88%D8%B1-%D9%85%D8%AC%D9%88%D8%B2-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86

به گزارش ایرنا، محمود کمانی روز پنجشنبه در نشست با سرمایه گذاران نیروگاه های خورشیدی و مسوولان  استان یزد افزود: باید شرایط به گونه باشد که سرمایه گذاران بدون هر گونه دغدغه‌ای بتوانند فعالیت خود را انجام دهند.

سیدمسعود عظیمی با بیان اینکه شرایط برای سرمایه گذاران در استان فراهم است افزود: قراردادهای سرمایه گذاران در کمتر سه ساعت در این استان آماده می شود وی انتظار این است که سرمایه گذاران حتما ذینفعان محلی در جریان کار خود قرار دهند تا آنها بدانند که سرمایه گذاری صورت گرفته در راستای پیشرفت و توسعه منطقه است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد نیز گفت: یکی از مباحثی که در رویکرد افق یزد نوین دنبال می شود، توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در این استان است.

کمانی با اشاره به طرح تامین برق صنایع توسط وزارت نیرو گفت: در این طرح شرکت های صنعتی که خواهان استفاده از انرژی برق بدون محدودیت هستند، با ساخت نیروگاه های تجدیدپذیر و عرضه مازاد برق تولیدی در شبکه، به همان میزان مشمول قطعی برق نمی شوند که در این زمینه استقبال خوبی از  سوی شرکت های بزرگ صنعتی مانند فولاد مبارکه و شرکت مس شده و امیدواریم این استقبال را از سوی صنایع بزرگ استان یزد نیز شاهد باشیم.

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی