لزوم تهیه نقشه راه توسعه همکاری مشترک تهران-مینسک

در این دیدار نخست وزیر بلاروس با اشاره به اینکه در جریان جزئیات پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک دوکشور قرار دارد نسبت به توافقات صورت گرفته در زمینه های مختلف ابراز امیدواری داشت و درخصوص توسعه اقتصادی درموضوعات مختلف دیگری چون صنایع خودرو و واردات خودروی ایران ابراز تمایل کرد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84838808/%D9%84%D8%B2%D9%88%D9%85-%D8%AA%D9%87%DB%8C%D9%87-%D9%86%D9%82%D8%B4%D9%87-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B4%D8%AA%D8%B1%DA%A9-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%DB%8C%D9%86%D8%B3%DA%A9

وی با بیان اینکه وظیفه ما مسئولان دولتی ساختن پل برای رسیدن به اهداف دو کشور است اظهارداشت: یکی از مشکلات فعلی ما عدم آشنایی تجار بلاروسی با ایران و بازار این کشور است، تلاش ما باید در زمینه گشایش دروازه های اقتصادی دو کشور به روی هم باشد.

وی با بیان اینکه بلاروس با وجود ایران دورنمای خوبی برای کریدور شمال جنوب متصوراست تاکید کرد: در مقابله با فشار هایی که به ایران روسیه و بلاروس از ناحیه تحریم وارد شده باید همکاری‌های باثباتی را ایجاد کنیم، در این میان لجستیک و مسیرهای تجاری خط ارتباطی ایران برایمان اهمیت ویژه دارد.

فاطمی امین نیز با تاکید بر استفاده از ظرفیت های اقتصادی دو کشور به عنوان مکمل برای یکدیگر یادآور شد: تحریم ها شاید در کوتاه مدت فشارهایی وارد کند اما در بلند مدت به نفع کشورهاست از این رو چشم انداز خوبی را برای اقتصاد بلاروس می بینیم.

وی تصریح کرد: در بازدید از شرکت های بلاروس هم دیده شد که طراحی شرایط در برابر تحریم ها تعریف شده است بنابراین در این زمینه هر کمکی از ما براید برای بلاروس دریغ نمی کنیم.

نخست وزیر بلاروس ضمن خوش آمد گویی به وزیر صنعت معدن و تجارت جمهوری اسلامی و هیئت همراه اظهار داشت: این سفر در زمان مهم و مناسبی صورت گرفت و تصمیمات دوجانبه خوبی میان دو کشور اتخاذ شده است.

وزیر صمت یادآور شد: حجم مبادلات خارجی ایران در شرایط فعلی ۱۲۰ میلیارد دلار است و حجم دولت بلاروس ۸۰ میلیارد دلار است و سهم مبادلات دو کشور ازاین رقم تنها ۴۰ میلیون دلار است که بسیار کم است.

نخست وزیر بلاروس اظهار داشت: باید در حوزه فناوری های پیشرفته و موارد مورد علاقه طرفین همکاری بیشتری داشته باشیم لازم است از همه فرصت ها استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه علت تاکید بر همکاری های اقتصادی مشترک میان ایران و بلاروس در این است که دو کشور همکاری سیاسی خوبی در عرصه بین الملل داشته اند و همدیگر را حمایت می کنند و در این زمینه دیدارهای مکرر رسمی انجام شده و روسای جمهور دو کشور سال قبل با یکدیگر دیدار داشتند به علاوه آن که با وجود فشارها به ایران و بلاروس دو کشور به یکدیگر کمک می کنند.

وی خاطر نشان کرد در تمامی عرصه‌های بین المللی از جمله سازمان‌های شانگهای جنبش عدم تعهد و… همکاری های خوبی میان ایران و بلاروس شکل گرفته است و دو کشور بر مقابله با جهان تک قطبی و دخالت دیگران در امور داخلی کشورها تاکید همکاری دارند.

وی تاکید کرد در مورد نقشه راه همه جانبه توسعه همکاری مشترک دو کشور نیز پیشنهاد هایی داده‌ایم و آماده دریافت نظر طرف ایرانی برای اجرا و بکاربستن آن هستیم.

فاطمی امین در ادامه خطاب به نخست وزیر بلاروس اظهار داشت دعوت می کنم در سفر به ایران از چند نمایشگاه و تعدادی شرکت در حوزه فناوری پیشرفته بازدید داشته باشید تا بیشتر با شرایط فعلی ایران آشنایی بیابید.

به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع رسانی تولید و تجارت (شاتا) ،« سیدرضا فاطمی امین » در دیدار با رومن گولوچنکو نخست وزیر بلاروس افزود: امیدوارم این دیدار سرآغاز همکاری‌های مشترک میان دو کشور باشد.

نخست وزیر بلاروس اظهار داشت همانطور که می دانید ما دچار تحریم هستیم و برای همین تجربه ایران برای مبارزه و مقابله با تحریم ها برای ما حایز اهمیت است در حوزه پیشرفت‌های ایران در بخش فناوری های مختلف علاقه مند دریافت دانش مطالعه از پیشرفت های ایران هستیم.

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی