عملکرد وزارت صمت در بخش معدن؛ از شفاف‌سازی فرآیندها تا واگذاری ۵۳۰۰ معدن متروکه

در یک سالی که از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم می‌گذردر، شاید بتوان گفت مهمترین اقدام انجام شده در سال جاری در حوزه معدن، شفاف سازی فرآیندها بود. به اذعان همه کارشناسان، بخش معدن از قدیم الایام محل امضاهای طلایی و توزیع رانت ها بوده و نیاز بود تا فرآیندها در آن اصلاح شود. در این راستا تاکنون حدود ۳۴۰ آیین نامه و بخشنامه که برخی آنها متناقض بودند، تصفیه و پالایش شد و به جای آنها فرآیندها به صورت سامانه ای و با حداقل ارتباط انسانی تعریف شد. در موضوع واگذاری ها نیز فرآیندها به صورت سامانه ای تعریف شده و این مهم به عنوان یک استراتژی کلان اتفاق افتاده و باید ادامه یابد.

در سال جاری وزرات صمت تعداد پنج‌هزار و ۳۴۹ پهنه اکتشافی، معدن متروکه و غیره را در استان ها شناسایی کرد و علاوه بر آن حدود ۲ هزار معدن بلاصاحب وجود داشت که البته مورد بهره برداری هم قرار می گرفتند؛ با این حال پرونده ای در وزارت صمت نداشتند و بالطبع حقوق دولتی نیز پرداخت نمی کردند. اکنون تعداد این معادن بلاصاحب به کمتر از ۳۰۰ معدن رسیده است.

اکنون دامپتراک‌های با ظرفیت بیش از ۵۰ تن با حداقل فرآیند اداری قابلیت واردات به کشور دارند.

به گزارش ایرنا، به گزارش ایرنا،  فرایندمحور کردن حوزه معدن، تامین ماشین‌آلات معدنی، محاسبه و هوشمندسازی حقوق دولتی، پایین آوردن تصدی‌گری وزارت صمت در حوزه معدن، بارگزاری مزایده عمومی بسته های سرمایه گذاری به صورت مزایده، اجرای طرح صیانت از مواد معدنی، احیاء معادن غیرفعال، تهیه تزار نامه معدنی، یکپارچه‌سازی داده‌ها، پایش و تجمیع و ساماندهی بخش‌نامه‌های متضاد به صورت جامع، اجرای عملیات و شناسایی معادن جدید، مردمی‌سازی معادن (بسته های سرمایه گذاری)، شفاف‌سازی و هوشمند کردن خدمات به معدنکاران، نظارت بر زنجیره های فولاد، مس و آلومینیوم و سیمان از اقدامات مهم حوزه معدن در وزارت صمت در دولت سیزدهم بوده است.

انجام واگذاری بیش از ۵۳۰۰ معدن متروکه و پهنه اکتشافی

برپایه این گزارش، موضوع مهم دومی که در سال جاری در بخش معدن به آن پرداخته شد، مدیریت زنجیره توزیع بود و در ۶ ماهه ابتدایی امسال ۱۰۰ درصد عرضه محصولات در بورس کالا افزایش یافت. امروز وزارت صمت همه عرضه ها و فروش ها را به مسیر بورس کالا سوق داده که فضای شفافی دارد و امکان قیمتگذاری دستوری نیز در آن وجود ندارد. امروز در زنجیره فولاد هیچگونه مداخله قیمتی را شاهد نیستیم و این زنجیره، خود مباحث تولید و توزیع را با کمترین مشکل انجام می‌دهد.

مسیر دوم نیز تسهیل واردات تعریف شده است. تا امروز بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ ثبت سفارش واردات برای ورود ماشین آلاتی که تولید داخل ندارند انجام شده و تا همین مدت، میزان واردات ماشین‌آلات نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰۰ درصد رشد داشته است.

موضوع فرسودگی ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی، امروز یک گلوگاه قدیمی در این بخش محسوب می شود، به‌طوری که حدود ۱۵ هزار دستگاه ماشین آلات مستعمل بالای ۱۸ سال در کشور وجود دارد که برای رفع این نقیصه و نوسازی ناوگان دو مسیر پیش بینی شده است. مسیر نخست، استفاده حداکثری از ظرفیت تولید داخل است. در این راستا قرارداد تولید ۶۰۰ دستگاه ماشین آلات با هپکو با تسهیلات ۸۰ درصدی منعقد شده که معادل تولید یک سال این شرکت خواهد بود.

رشد ۱۰۰ درصدی عرضه محصولات در بورس کالا

در صدر این واگذاری ها معادن «ققنوس ۱» و «امیرسنگان پارسیان» قرار دارند که فرآیند واگذاری آنها در مهرماه انجام شده و به نظر می رسد تا اوایل آذرماه به بهره برداران جدید واگذار شوند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84944587/%D8%B9%D9%85%D9%84%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B5%D9%85%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%B4%D9%81%D8%A7%D9%81-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87%D8%A7-%D8%AA%D8%A7-%D9%88%D8%A7%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8Cدر حال حاضر پنج‌هزار و ۳۴۹ پهنه اکتشافی و معدن متروکه یاد شده، در چهار منطقه هشت استانی تقسیم بندی شده و عملیات ثبت نام از افرادی که به دنبال فعال سازی پهنه معدنی هستند انجام شده است. پس از آن واجدین شرایط مالی و فنی انتخاب شده و واگذاری انجام می‌شود.

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی