صنعت خودرو در حال پوست‌اندازی پلتفرمی است

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «عبدالله توکلی‌لاهیجانی» در مراسم رونمایی از پوستر نمایشگاه برنامه تحولی صنعت خودرو با حضور سخنگوی دولت افزود: از سال ۹۶ و پس از اعمال تحریم های ظالمانه، صنعت خودروسازی دچار افت ناگهانی در تیراژ شد، به طوری که ابتدا به نصف رسید و در ادامه نیمی از خودروهای تولیدی به صورت ناقص تولید می‌شد.
وی بیان داشت: این مسائل در عمل بازار را دچار افت در عرضه و افزایش تقاضا کرد و شکافی ایجاد شد که به نابسامانی بازار انجامید.
این مقام مسوول وزارت صمت خاطرنشان کرد: در مواجهه با این وضعیت یک برنامه در سه فاز و مرحله طراحی شد که مرحله نخست آن، تثبیت جریان تولید بود که تاکنون دستاوردهای خوبی نیز حاصل شده است.
وی ادامه داد: از ابتدای امسال تا نوزدهم مرداد ماه ۳۰۰ هزار دستگاه خودروی کامل تولید شده است، این در حالی است که در مدت مشابه پارسال فقط ۷۰ هزار دستگاه خودروی کامل تولید شده بود.
وی گفت: همچنین میزان تعهدات معوق خودرو سازان به کمتر از ۱۰‌هزار دستگاه کاهش یافته و میزان خودروهای ناقص در کف پارکینگ ها نیز کمتر از ۱۲ هزار دستگاه است؛ این در حالی است که در مدت مشابه پارسال ۱۷۰ هزار خودرو ناقص در پارکینگ ها وجود داشت؛ بر این اساس ثباتی در جریان تولید اتفاق افتاده است.

این مقام مسوول گفت: از سال ۹۷ تا کنون صنعت خودروی کشور دچار آفت مزمن تولید خودروهای ناقص و شکنندگی جریان تولید شده بود که امسال با افزایش قریب به ۳۰۰ درصدی تولید خودروهای کامل، پس از بیش از سه سال جریان عبور مستقیم خودروها ایجاد شد و برخی از محصولات خودروسازان از قرعه‌کشی خارج شد.
وی ادامه‌داد: به عنوان مثال در سایپا الان قریب به اتفاق محصولات در طرح‌های خارج از قرعه کشی عرضه می شود و این‌ها دستاوردهای امیدبخشی در حوزه خودروی کشور است.
توکلی لاهیجانی تصریح کرد: پوست‌اندازی پلتفرمی و رفتن به سمت دانش بنیان شدن در صنعت خودرو هدفگذاری شده و اکنون یک گذار پلتفرمی طراحی شده است تا بر اساس آن به سمت تیراژ اقتصادی و مقیاس اقتصادی تولید حرکت کنیم. مدیرکل خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: اکنون چهار پلتفرم کلیدی تعریف شده که در نمایشگاه برنامه تحول صنعت خودرو از آنها بیشتر خواهیم شنید و روزهای نوید بخشی در صنعت خودرو کشور در پیش رو خواهیم داشت.
وی خاطرنشان‌کرد: گذار از فضای یاس آلود خودروی کشور و رسیدن به بالندگی در این صنعت دور از ذهن نیست.
این مسوول تاکید کرد: مطابق چشم انداز ۱۴۰۴ قرار است جزو ۱۰ کشور برتر خودرویی جهان در آن سال باشیم و بر اساس آن لازم است با پلتفرم های موجود به هم‌افزایی بپردازیم و در مرحله سوم، به گشایش و گسترش بازارهای صادراتی فکر خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: تنها در این صورت است که می توان صنعت خودروی کشور را به عنوان موتور محرکه کشور در گام دوم انقلاب معرفی کرد.
به گزارش ایرنا، در خاتمه این مراسم با حضور “علی بهادری جهرمی” سخنگوی دولت از پوستر نمایشگاه برنامه تحول صنعت خودرو رونمایی شد.
این نمایشگاه از سوم تا هفتم شهریور ماه در محیطی به وسعت ۱۴ هزار مترمربع در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84853000/%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D8%A7%D9%84-%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%BE%D9%84%D8%AA%D9%81%D8%B1%D9%85%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی