شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به امضای قرارداد استقرار خط تولید قطعات های‌تک در روسیه شد

شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به امضای قرارداد استقرار خط تولید قطعات های‌تک در روسیه شد


منبع: https://www.irna.ir/news/84864736/%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%85%D9%88%D9%81%D9%82-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%85%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D8%B7-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AFبه گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، پیش از برگزاری نمایشگاه “اتومبیلیتی ۲۰۲۲” مسکو، روس‌ها بیش از ۳۰ قطعه که عمدتا قطعات های‌تک برق و الکترونیک هستند را به عنوان نیازهای خود به شرکت‌های ایرانی معرفی کردند که در این زمینه تعدادی از قطعه‌سازان مطرح کشور که از دانش فنی و فناوری بالایی برخوردار بودند به طرف‌های روسی معرفی شدند.
همچنین مقرر شد در کنار به نمایش گذاشتن توان قطعه‌سازان و خودروسازان ایرانی، توان طراحی مهندسی، فناوری و دانش فنی شرکت‌ها نیز به نمایش گذاشته شود؛ بر این اساس مرکزی به عنوان مرکز انتقال فناوری در  پاویون ایران ایجاد شد.
امروز و در جریان سومین روز از برگزاری نمایشگاه بزرگ “اتومبیلیتی ۲۰۲۲” مسکو، یک شرکت دانش بنیان ایرانی تولیدکننده سیستم‌های مدیریت الکترونیک خودرو و همچنین سیستم های ایمنی خودرو موفق به امضای قرارداد همکاری مشترک (جوینت‌ونچر) با یکی از قطعه سازان بزرگ روسیه شد.
“کرامت سهراب نیا” مدیرعامل شرکت یاد شده در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی ایرنا افزود: تخصص این شرکت تولید ECU (کامپیوتر خودرو)، ایموبلایزر و سنسورهای مرتبط با ECU مثل سنسور اکسیژن، سنسور دور موتور و غیره است.
وی خاطرنشان کرد: روز گذشته و در جریان بازدید روس‌ها از غرفه این شرکت، با توجه به اینکه پس از تحریم های روسیه از سوی غرب در تامین قطعات نیمه هادی دچار مشکل شده بودند، درخواست تولید مشترک ECU در خاک روسیه و با استفاده از امکانات موجود در این شرکت ارائه دادند.
سهراب‌نیا خاطرنشان کرد: همچنین مطابق این قرارداد مقرر شده از توانمندی شرکت ما در تولید ایربگ استفاده شود، ضمن اینکه شرکت روسی یادشده زیرساخت‌های خوبی دارد که می‌توانیم توانمندی های خود را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم.
وی ادامه داد: ایجاد خطوط مشترک ناک سنسور، سنسور اکسیژن و سیستم‌های ایربگ در روسیه مطابق این قرارداد انجام خواهد شد و ما نیز از زیرساخت‌های تولیدی آنها استفاده خواهیم کرد.
این فعال صنعتی ادامه داد: مقرر شده تا تفاهم نامه منعقده تا سه هفته آینده در تهران به امضا برسد که برای شروع کار در فاز نخست ۱۰۰ هزار دستگاه ECU و سنسورهای مرتبط برای روس ها ساخته شود که ارزآوری پنج میلیون دلاری به دنبال خواهد داشت و این تیراژ در مراحل بعدی افزایش خواهد یافت.
وی خاطرنشان کرد: مطابق برنامه‌ریزی انجام شده، تا پایان امسال خط تولید یادشده را در روسیه مستقر خواهیم کرد و به صادرات خدمات فنی و مهندسی در زمینه تخصصی خود به این کشور خواهیم پرداخت.
به گزارش ایرنا، نمایشگاه اتومبیلیتی ۲۰۲۲ مسکو که از ۳۱ مرداد با حضور معاون نخست وزیر روسیه، سفیر ایران در روسیه و وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان افتتاح شد تا سوم شهریورماه ۱۴۰۱ (برابر با ۲۲ تا ۲۵ اوت ۲۰۲۲) در محل نمایشگاه‌های بین المللی مسکو (Expo Center) با حضور حدود ۶۰۰  شرکت از ۱۸ کشور از جمله چین و ترکیه و در ۳۰ هزار متر مربع فضای نمایشگاهی برگزار می‌شود.
این بزرگترین حضور نمایشگاهی ایران در سطح بین‌المللی است، به‌طوری که جمهوری اسلامی ایران در پاویونی با یک‌هزار و ۷۰۰ متر مربع سالن اختصاصی و ۹۰۰ متر غرفه، بزرگترین کشور حاضر در این نمایشگاه است که در طول تاریخ نمایشگاه های برون‌مرزی بی‌نظیر است و شرکت‌های خودروساز و قطعه‌ساز ایرانی آخرین دستاوردهای خود را در معرض دید قرار دادند.

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی