سه رویکرد اصلی وزارت صمت در صنعت موتورسیکلت‌/ ایجاد پلتفرم بومی

وی تاکید کرد: دستیابی به این اهداف در دولت سیزدهم برنامه ریزی شده و پس از آن جلسات مختلفی با انجمن موتورسیکلت‌سازان ایران و تولیدکنندگان مختلف برگزار شده است.

«پویان احمدی زاده» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: صنعت موتورسیکلت از ابتدای شکل‌گیری در کشور تا همین چند سال اخیر، فقط بر سی. کی. دی‌کاری و مونتاژکاری تمرکز داشت و در مباحث تحقیق و توسعه و داخلی سازی اجزا و قطعات اساسی موتور سرمایه‌گذاری خاصی انجام نشده است.

وی ادامه داد: در این صورت، همه تولیدکنندگان می‌توانند بر اساس آن به تعمیق ساخت داخل اجزا و قطعات پرداخته و با دانش فنی رسوب کرده در کشور بخش زیادی از محصول را داخلی سازی کنند.

احمدی زاده خاطرنشان کرد: رویکرد دیگری که وزارت صمت در این صنعت دنبال می‌کند، برقی سازی موتورسیکلت‌هاست، در این زمینه از حدود هشت سال پیش یک سری شرکت‌های دانش‌بنیان به طراحی الکتروموتور، باتری، شارژر و پلتفرم این موتورها پرداخته و دانش فنی آن را در اختیار گرفتند.

رییس گروه نوآوری دفتر صنایع خودرو وزارت صمت خاطرنشان کرد: رویکرد دیگر وزارت صمت، ایجاد یک پلتفرم بومی است تا بتوان همه بخش‌های موتورسیکلت را در داخل تولید کرد.

وی همچنین به طرح سوآپ باتری به عنوان یکی دیگر از رویکردهای وزارت صمت در این حوزه و از طرح‌هایی که در حدود چهار سال گذشته مطرح بوده اشاره کرد و گفت: در این طرح، ایجاد ایستگاه‌هایی برای جابه‌جا کردن باتری‌های شارژ شده و دشارژ شده موتورسیکلت‌های برقی پیش‌بینی شد، اما با محدودیت‌های فنی همچون مشخص نبودن متولی آن، نوع باتری، کلاس‌های مختلف موتورسیکلت‌ها و غیره مواجه بود؛ به همین دلیل به دنبال اجرای طرح پایلوت برای کلاس خاصی از موتور هستیم.


منبع: https://www.irna.ir/news/84899525/%D8%B3%D9%87-%D8%B1%D9%88%DB%8C%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%D8%B5%D9%84%DB%8C-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B5%D9%85%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1%D8%B3%DB%8C%DA%A9%D9%84%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%D9%BE%D9%84%D8%AA%D9%81%D8%B1%D9%85-%D8%A8%D9%88%D9%85%DB%8Cاحمدی زاده گفت: اکنون در موتورسیکلت‌های پرتیراژ فقط بین ۳۵ تا ۴۰ درصد از محصول داخلی سازی شده که آن هم نه در اجزایی همچون موتور محرکه یا گیربکس، بلکه در مواردی همچون شاسی، فرمان، تایر و غیره است که درصد کمتری از ارزش موتورسیکلت را به خود اختصاص می‌دهند.

رییس گروه نوآوری دفتر صنایع خودرو وزارت صمت به رونمایی از موتور محرکه (Engine) طرح CG در نمایشگاه اخیر تحول صنعت خودرو اشاره کرد و افزود: خط تولید این موتور که توسط یکی از تولیدکنندگان داخلی راه‌اندازی شده، در مرحله تولید پایلوت (نمونه) است که پس از موفقیت، روی تولید انبوه سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

وی بیان داشت: امروز وزارت صمت به دنبال افزایش عمق داخلی سازی اجزا و قطعات مهم موتورسیکلت توسط تولیدکنندگان است تا به سرمایه‌گذاری پرداخته و بخش‌ها و سیستم‌های اصلی آن را به‌ویژه در محصولات پرتیراژ و پرفروش نظیر کلاس CG یا CBI داخلی سازی کنند.

رییس گروه نوآوری دفتر صنایع خودرو وزارت صمت افزود: امروز افرادی که در شرکت‌های دانش‌بنیان اشتغال به‌کار دارند، با محدودیت‌های توپوگرافی تهران و سایر شهرها آشنا هستند و محصولات تولیدشان برمبنای همین محدودیت‌ها طراحی و تولید می‌کنند.

وی گفت: رویکرد وزارتخانه این است که به‌تدریج سهم سبد تولیدکنندگان به سمت برقی سازی موتورسیکلت‌ها سوق داده شود که یکی از الزامان قانون هوای پاک نیز هست.

رونمایی از موتور محرکه طرح CG

وی از نرخ ارز، افزایش عمق داخلی سازی و موضوع اسقاط موتورسیکلت را که در دوره‌ای (پس از ایام عید نوروز تا اوایل تابستان امسال) منجر به تعطیلی برخی کارخانجات شده بود، به عنوان مهم‌ترین مشکلات این صنعت یاد کرد.

مشکلات اصلی صنعت موتورسیکلت/ افزایش سهم سبد تولیدکنندگان به سمت برقی سازی

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی