رشته مهندسی معدن | industryna

علاقه مندانی که قصد اپلای در رشته مهندسی معدن را دارند بسته به کشوری که می خواهند در آن تحصیل کنند، الزامات خاصی را باید رعایت نمایند. به طور معمول دیپلم دبیرستان و بالا بودن دروس ریاضی، فیزیک، زمین شناسی در دبیرستان برای اپلای ضروری است و یا اینکه برخی از دانشگاه ها یک آزمون ورودی را برای ثبت نام دانشجویان در نظر می گیرند. رشته مهندسی معدن هر ساله در دانشگاه های دولتی و در دوره های روزانه، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد ارائه می شود.

ثبت‌نام در پردیس بین المللی دانشگاه امیرکبیر تمدید شد

فارغ التحصیلان رشته های فنی و مهندسی مقطع کارشناسی و بالاتر از آن میتوانند با فراگیری مهارت های مورد نیاز صنعت آمادگی لازم جهت پذیرش مشاغل تخصصی را داشته باشند. دانشجویان رشته مهندسی معدن باید از توانایی مدیریت و نظارت بر معدن، به غیر از دانش کافی در زمینه سنگ ها و کانی ها و معادن برخوردار باشند و توانایی هماهنگ کردن افراد در درون کار تیمی را داشته باشند. اما درآمد و حقوق یک مهندس معدن در ایران باتوجه به عواملی مانند نوع شرکت، محل فعالیت، سطح ارشدیت و نیز مدرک تحصیلی، می‌تواند متفاوت باشد. به‌عنوان مثال یک کارشناس مهندسی معدن در تهران، ممکن است درآمد و حقوقی متفاوت از یک کارشناس معدن در سایر شهرهای کشور داشته باشد. به‌همین جهت می‌توان مشاغل مرتبط با این حوزه را مشاغلی مهم و مورد تقاضا در بخش‌های صنعتی و معدنی کشور دانست. اما تا چه اندازه با این رشته‌ی دانشگاهی آشنایی دارید؟ به‌نظر شما یک مهندس معدن کیست؟ در بخش بعدی به ارائه پاسخ این سوالات نیز خواهیم پرداخت.

  • لازم به ذکر است که دانشجویان می ‌توانند علاوه بر بورسیه‌ ها و کمک‌ هزینه ‌های تحصیلی، وام‌ هایی را نیز از صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه بگیرند.
  • همانند هر رشته دیگری، یک سری پیش‌نیاز و توانمندی و مهارت‌های خاصی برای ورود و موفقیت در رشته مهندسی معدن وجود دارد که ما در ادامه به آن می‌پردازیم.
  • علاقه مندان انتخاب رشته مهندسی معدن می توانند پس از منتشر شدن دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی ، کد رشته محل های مرتبط با آن را استخراج کرده و به ترتیب الویت بندی بندی نمایند و سپس آن ها را در فرم انتخاب رشته درج کنند.
  • در مجموع ۳۲ واحد درسی به عنوان دروس پایه مهندسی معدن در نظر گرفته شده که احتمالاً نکات اشتراک زیادی میان آنها و برخی از دروس دوره دبیرستان وجود دارد که بیشتر برای مرور اطلاعات گذشته و همچنین ارائه اطلاعات به صورت تخصصی تر و حرفه ای تر در نظر گرفته می شوند.

علاوه بر عضویت در نظام مهندسی معدن و گرفتن مسئولیت فنی معادن، مهندس‌های معدن می‌توانند در زمینه‌های بسیار گسترده‌ای مانند اجرای پروژه‌های سدسازی، طراحی و اجرای فضاهای زیرزمینی مانند تونل، مترو و کانال‌های انتقال آب، طراحی و اجرای حفاری‌های سطحی نظیر جاده‌های کوهستانی، اکتشافات ژئوتکنیکی فعالیت کنند. همۀ ما با تا حدودی با مواد معدنی آشنایی داریم و می‌دانیم که بخش زیادی از زندگی ما وابسته به استفاده صحیح از منابع زمینی و استخراج مواد از معادن است. کشف و فرآوری مواد موجود در معادن نیاز به متخصصانی دارد که با دانش زیاد و تجربه به این امر مهم بپردازند.

معرفی رشته مهندسی معدن – وظایف مهندس معدن

به‌طور کلی در این گرایش اثر نیروهای مختلف روی سنگ‌ها به‌وسیله مهندسان معدن مطالعه می‌شود. درواقع معدن، مادر صنایع است؛ زیرا از طریق معدن‌کاری، مواد اولیه‌ی مورد نیاز صنایع مختلف تأمین می‌شود. صنعت معدن، درواقع مجموعه‌ی علوم، روش‌ها و فنونی است که از اکتشافات یک معدن تا فرآوری آن وجود دارد. با توجه به این‌که انسان‌ها از دیرباز به دنبال کشف طلا و برخی از مواد معدنی بودند، این حرفه قدمت زیادی دارد. رشته مهندسی معدن در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش زیر است که این دو گرایش تا مقطع دکتری نیز دنبال می‌شوند که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

http://amdmag.irزمین شناسی، فیزیک، طراحی معدن و ایمنی و ریاضی اصلی ترین علومی است که یک مهندس معدن باید با آن آشنا باشد. افراد بعد از اینکه در رشته مهندسی معدن فارغ التحصیل شدند برای اینکه بتوانند به عنوان مهندس کار کنند باید مجوز را دریافت کنند. این مجوز به طور کلی نیاز به مدرک تحصیلی برنامه مهندسی معتبر ABET، نمره قبولی در آزمون مبانی مهندسی ، حداقل ۴ سال تجربه کاری و نمره قبولی در آزمون مهندسی حرفه ای را دارد. شامل تعریف رشته مهندسی معدن استخراج معدن، تعداد و عناوین مجله خبری صنعت واحدهای درسی ، معرفی رشته ها و گرایش های کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی معدن، فرصت های استخدامی و بازار کار رشته مهندسی معدن استخراج معدن و …. دروس حسابان و حساب دیفرانسیل و انتگرال در دوره دبیرستان به عنوان دروس پایه و پیش‌نیاز برای درس‌های ریاضی 1 و 2، معادلات، ریاضیات مهندسی در دانشگاه به حساب می‌آیند. رشته مهندسی معدن که تاریخچه ای دیرینه در رشته های مهندسی دارد از دیرباز مورد توجه بسیاری از افراد به خصوص علاقه مندان به درآمدهای بالا بوده است.

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی