رشته مهندسی معدن چیست؟ | industryna

از گرایش مکانیک سنگ به عنوان علم مطالعه اثر نیروها بر سنگ ها یاد میشود و مکانیک سنگ، تصمیم دارد اطلاعاتی را تجزیه و تحلیل کند که بر اساس آن ها قادر به طراحی سازه های مهندسی در داخل یا بر روی سنگ ها به صورت کاملا ایمن باشد. یکی از ۱۰ حرفه دشوار جهان، رشته مهندسی معدن میباشد و این رشته دربرگیرنده ی مجموعه علوم و فنونیست که از اکتشاف یک کانسار ( ذخیره معدنی با ارزش اقتصادی) آغاز میشود و تا فرآوری آن ادامه می یابد. به‌همین دلیل نیز یکی از گرایش های رشته مهندسی معدن با عنوان «معدن و محیط زیست»، به ارزیابی اثرات پروژه‌های معدنی روی محیط زیست می‌پردازد. مهندسی معدن به عنوان اولین رشتهٔ مهندسی آکادمیک تاریخ برای اولین بار در انگلستان پایه گذاری شده‌ است. اولین علمی است که بشریت از ابتدای وجود خود تاکنون با آن ارتباط نزدیکی داشته‌است. داوطلبانی که مرحله آزمون کتبی کنکور سراسری را با موفقیت گذرانده اند، اکنون به دنبال اطلاعات لازم جهت انتخاب رشته کنکور می باشد.انتخاب رشتهکنکور یکی از مهم ترین و سرنوشت سازترین مراحل پذیرش در دانشگاه و یافتن شغل مناسب است.

  • دانشجویان در این رشته به مهارت ها و تخصص های لازم برای پیش برد اهداف مختلف در زمینه توسعه معادن رسیده و می توانند از این مهارت ها برای پیشبرد اهداف در این صنعت استفاده نمایند.
  • فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی معدن با انجام فعالیت‌های ذكرشده می‌توانند به عنوان كارشناس،‌ سرپرست و مدیر در تمامی بخش‌های صنعت معدن مشغول به کار شوند و در حوزه‌های طراحی، مدیریت، مشاوره در زمینه حفر معدن، تونل و انتقال مواد معدنی از معدن به کارخانه فعالیت کنند.
  • دانشجویان این رشته در ۶ ترم نخست با درس های مشترک مهندسی معدن( گرایش های اکتشاف، استخراج، مکانیک سنگ و فرآوری) اشنا می شوند درحالیکه درس های تخصصی گرایش انتخابی خود را در دو ترم آخر، اموزش می بینند.

هرچند مانند سایر عرصه‌ها برنامه ریزی درست و دقیقی در موضوع استخراج معادن نیز در کشور ما وجود نداشته و درصد قابل توجهی از پتانسیل‌های مربوط به استخراج معدن از بین می رود اما با این حال این موضوع نشان می‌دهد که مهندسی معدن می‌تواند یک رشته بسیار مهم و حیاتی برای کشور ما باشد. رشته مهندسی معدن پیرامون آموزش مکانیک سنگ، زمان‌شناسی ساختمانی، ژئوفیزیک، زمین‌شناسی معدنی، عملیات حفاری و آتش باری به منظور خرد کردن سنگ، بارگیری و سنگ‌شکنی است و از بازار کار مناسبی برخوردار است. امروزه کشور ما نیازمند فارغ التحصیلان علاقه مند به انتخاب رشته مهندسی معدن می باشد تا بتوانیم بدون نیاز به کارشناسان خارجی، به این بخش رونق نیز روق داده و صادرات مواد معدنی را افزایش دهیم. فارغ التحصیلان می توانند علاوه بر وزارت معادن و فلزات در وزارت نفت در زمینه حفاری، وزارت نیرو در زمینه آب های زیرزمینی، کارگاه های وزارت راه و ترابری برای حفاری راه ها و تونل ها، شرکت مترو، سازمان انرژی اتمی و … مرتبط با رشته تحصیلی خود شروع به کار نمایند.

رشته مهندسی معدن و محیط‌زیست در دانشگاه تربیت مدرس راه‌اندازی می‌شود

در اینجا سعی شده است آخرین رتبه قبولی های رشته مهندسی معدن در کنکور 96 و در هر سه منطقه خدمت شما عزیزان ارائه شود . همچنین اگر می خواهید سایر رتبه قبولی های رشته های کنکور ریاضی 96 را مشاهده کنید تا آمادگی بیشتری برای انتخاب رشته داشته باشید ، توصیه می کنیم هموراه مطالب سایت مشاور گروپ را دنبال نمایید. اطلاع از مجله خبری صنعت رتبه قبولی های سال گذشته در رشته مهندسی معدن شما را در انتخاب رشته بسیار یاری می دهد. به همین منظور مرکز مشاور گروپ رتبه های آخرین نفرات قبولی رشته مهندسی معدن را در دانشگاههای مختلف در اختیار شما کنکوری های عزیز قرار داده است تا با اطلاع و آگاهی بیشتری بتوانید انتخاب رشته ای منطقی و معقول تری را انجام دهید.

علاقه مندان انتخاب رشته مهندسی معدن می توانند پس از منتشر شدن دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی ، کد رشته محل های مرتبط با آن را استخراج کرده و به ترتیب الویت بندی بندی نمایند و سپس آن ها را در فرم انتخاب رشته درج کنند. نکته مهم بعدی که درباره مهندسی معدن باید به بررسی آن بپردازیم شرایط ادامه تحصیل در این رشته مهندسی است. وظیفه اصلی این مهندسان جدا سازی سنگ های بی ارزش و زباله از سنگ های با ارزش و قابل استفاده است. مهندسان در این حوزه بیشتر از روش های متالورژی برای استخراج این مواد استفاده می کنند.مهندس حفاریاین افراد مسئول تعیین هزینه ها، برنامه ریزی فرایند حفاری و توسعه و نظارت بر عملیات حفاری هستند. تحصیل در رشته مهندسی معدن بمدت ۴ سال زمان میبرد که در طول ۸ ترم، دروس آن را برنامه ریزی کرده اند. دانشجویان این رشته در ۶ ترم نخست با درس های مشترک مهندسی معدن( گرایش های اکتشاف، استخراج، مکانیک سنگ و فرآوری) اشنا می شوند درحالیکه درس های تخصصی گرایش انتخابی خود را در دو ترم آخر، اموزش می بینند.

دروس تخصصی گرایش استخراج معدن

شما امروز از سهمیه پاسخگویی VIP خود یکبار استفاده کرده اید و تا فردا امکان ثبت سوال دیگری ندارید. پیمایش و انتخاب مکان برای معدن؛ استفاده از تجهیزات، ابزارها و ماشین آلات ویژه (مانند مته ها ، اسکنرها و کاوشگرها) برای تجزیه و تحلیل و آزمایش اجزای خاک و تعیین وجود ذخایر معدنی. انجام اقدامات لازم برای افزایش ایمنی کارگزان در معادن در مقابل حوادقثی چون ریزش تونل و …

http://amdmag.ir

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی