رشته مهندسی معدن معرفی رشته گرایش ها بازار کار | industryna

برای این رشته در دروس عمومی، ۸ واحد اجباری در نظر گرفته شده که با جمع با دروس عمومی بالا، کل دروس عمومی برای رشته مهندسی معدن در دوره کارشناسی پیوسته ۲۰ واحد خواهد شد. در جدول زیر می توانید دروس عمومی رشته مهندسی معدن را در مقطع کارشناسی پیوسته مشاهده کنید. فارغ‌التحصیلان‌ رشته‌ مهندسی معدن می‌توانند در وزارت‌های مختلف از جمله صنایع و مشاغل وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت‌ نیرو در زمینه‌ آب‌های‌ زیرزمینی‌، وزارت‌ نفت‌ در زمینه‌ حفاری چاه‌های نفتی، کارگاه‌های‌ وزارت‌ راه‌ و ترابری‌ برای‌ حفاری‌ راه‌ها و تونل‌ها و حتی سازمان انرژی اتمی مشغول کار شوند. بدیهی است که میزان حقوق بسته به سمت، سابقه کار، دولتی یا خصوصی بودن شرکت بستگی دارد و یک محدوده حقوق را مشخص کرد. مثلاً مهندسان تازه فارغ‌التحصیل معدن معمولاً زیر نظر مهندسان باتجربه کار می‌کنند و حقوق کمتری دریافت می‌کنند.

مشکلات رشته مهندسی معدن در ایران و میزان حقوق دریافتی

در ادامه این مقاله از سایت دانتل قصد داریم به معرفی و انتخاب رشته مهندسی معدن بپردازیم. بسیاری از رشته های فنی مهندسی در مقطع کارشناسی دارای گرایش خاصی نبوده و معمولاً به صورت عمومی در دستور تدریس مجله خبری صنعت در دانشگاه های سراسری کشور قرار می گیرند. تخصصی شدن رشته های فنی مهندسی معمولاً در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا انجام می پذیرد و در مقطع کارشناسی گرایش های خاصی برای این رشته ها تعریف می شود.

http://amdmag.ir

همچنین در کشور انگلیس هر اندازه محل کار دورتر از نقاط شهری باشد، احتمال افزایش حقوق و مزایای استخدامی نیز بیشتر خواهد بود. مزایایی مانند کمک هزینه تهیه مسکن و خرید بلیط هواپیما، برخی از مزایایی هستند که ممکن است شرکت‌ها در کشور انگلیس، برای استخدام یک مهندس معدن درنظربگیرند. در جدول زیر می‌توانید متوسط درآمد و حقوق مهندسان معدن در چند کشور دیگر را نیز مشاهده کنید. خوب است بدانید که منابع معدنی در ایران به اندازه‌ای است که می‌توان این کشور را در فهرست 15 کشور دارنده بیشترین ذخایر معدنی در جهان دانست. باتوجه به این ظرفیت و شناسایی حدود 68 نوع ماده معدنی مهم و استراتژیک در کشور، موضوع استخدام فارغ‌التحصیلان مهندسی معدن در ایران نیز به‌عنوان یک ضرورت مطرح است. نکته بعدی که درباره کاربرد مهندسی معدن باید به بررسی آن بپردازیم استفاده از تجربیات و تخصص های اساتید مربوط به این رشته برای پرورش نیروهای حرفه‌ای آموزش دهنده و علمی کشور است.

سنگ‌شناسی

دقت داشته باشید که فعالیت های تخصصی در هر رشته بنا به جایگاه جغرافیایی می تواند شرایط متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال در یک کشور زلزله خیز رشته‌هایی مانند مهندسی زلزله از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و تحصیل در آنها می‌تواند جایگاه اجتماعی خاصی را برای فارغ التحصیلان به دنبال داشته باشد. مهندسی معدن در ایران یکی از رشته‌های با جایگاه خاص محسوب می‌شود و هر ساله دانشجویان بسیار زیادی با علاقه و اهداف مشخص به دنبال ورود به این رشته در دانشگاه های کشور هستند. بر خلاف تصور، مهندسان معدن تنها در معادن و استخراج مواد معدنی فعالیت نمی‌کنند. مهندسان معدن در قدم اول با تکیه بر دانش تخصصی خود مناطق مستعدی را که دارای پتانسیل برای استخراج هستند را شناسایی کرده و پس از مطالعات امکان‌سنجی و اقتصادی، به طراحی روش‌های استخراج ماده می‌پردازند. به این ترتیب وظیفه هماهنگی و نظارت بر کلیه فعالیت‌های این معدن در مورد حفر، استخراج و انتقال مواد معدنی به عهده مهندسان معدن است.

دروس تخصصی گرایش اکتشاف مهندسی معدن

طراحی استراتژی های حفاری و استخراج، برآورد نیروی کار لازم، ماشین آلات، زمان و هزینه های مالی. در رابطه با کار برای خانم‌ها هم بله، من خانم‌های متعددی رو دیدم در زمینه معدن و در دوران تحصیل هم همکلاسی های خانم داشتم که الان میبینم مشغول به کار هستند. دقت داشته باشید که مراحل ذکر شده در قسمت بالا به صورت کلی در نظر گرفته شده اند و در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر می ‌توانید با ما در موسسه مهاجرتی تراست تماس بگیرید و یا به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه فرمایید. گاهی بورسیه های تحصیلی شکل و شمایل جدیدی به خود گرفته به دانشجویانی تعلق می‌ گیرد که در کنار تحصیلات خود به تحقیق و پژوهش و همچنین نگارش مقالات مختلف علمی می ‌پردازند و یا کسانی که که در کنار تحصیلات خود به تدریس دانشجویان ترم پایینی در کنار اساتید مشغول می شوند.

  • از وظایف فارغ التحصیلان گرایش فرآوری منابع معدنی می توان به مهارت اداره کلیه مراحل سنگ شکنی، فیلتراسیون، طبقه بندی مواد، آسیا کردن، پرعیار کردن فیزیکی مواد، لیچینگ، فلوتاسیون، استخراج متالوژیکی فلزات، طراحی کارخانه کانه آرایی و نهایتا ارزیابی اقتصادی آن اشاره کرد.
  • حداقل مدرک مورد نیاز برای مهندسی معدن کارشناسی است و به دلیل ارتباط این رشته با بسیاری دیگر از رشته ها برخی از دانشگاه ها به جای آن، مدرک مهندسی برق، مهندسی عمران و یا مدرک زمین شناسی را ارائه می دهند.
  • معادن سنگ چخماق در مناطق گچی کشف شدند جایی که چاه‌هایی در درون درز و شکاف‌ها در زیرزمین تعبیه شده بودند تا به محل‌های برداشت برسند.
  • دانشجویان مقطع کارشناسی بلافاصله بعد از اتمام این دوره می‌توانند در آزمون ورودی کارشناسی ارشد شرکت کرده و برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی معدن در بهترین دانشگاه های کشور اقدام نمایند.

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی