رشته مهندسی معدن بازارکار و نمونه کارنامه های قبولی رشته مهندسی معدن گزینه دو | industryna

به دلیل شرایط سخت کاری در معادن و عملیات حفاری و استخراج مواد، بیشتر افرادی که در این رشته تحصیل می کنند، آقا هستند و تنها تعداد محدودی از خانم ها به رشته مهندسی معدن روی می آورند و آن هم تنها در بخش آزمایشگاه های مربوط به مهندسی معدن مشغول به کار می شوند. معادن های مختلف در سراسر کشور، سرشار از منیزیم، زغال سنگ، مس، آهن، طلا، نقره، مس و … هستند. برای هر فعالیت معدنی ما نیاز به مواد معدنی داریم و مبنای اصلی تولید و توسعه صنعتی همین مواد معدنی هستند. همین موضوع سبب شده است که در بسیاری از دانشگاه های سراسر کشور، رشته مهندسی معدن ارائه شود.

  • گرایش استخراج در حال حاضر محبوب ترین گرایش رشته مهندسی معدن نیز محسوب می‌شود و بازار کار آن به نسبت سایر گرایش ها در شرایط ایده آل تر و بهتری قرار می گیرد.
  • بنابراین مهندس معدن وظیفه دارد نه تنها به تولید فرآوری مواد معدنی کمک کند، بلکه باید کاهش آسیب به محیط زیست طی فرایند بهره برداری و استخراج مواد را نیز در نظر بگیرد.
  • اگر از نظر بخشی به صنعت و معدن توجه شود، در این صورت با نگاهی به سهم ۱۳٫۶ درصدی از تولید ناخالص داخلی، می‌توان گفت که بخش صنعت در همین حد در اقتصاد ایران نقش دارد.
  • علاوه بر عضویت در نظام مهندسی معدن و گرفتن مسئولیت فنی معادن، مهندس‌های معدن می‌توانند در زمینه‌های بسیار گسترده‌ای مانند اجرای پروژه‌های سدسازی، طراحی و اجرای فضاهای زیرزمینی مانند تونل، مترو و کانال‌های انتقال آب، طراحی و اجرای حفاری‌های سطحی نظیر جاده‌های کوهستانی، اکتشافات ژئوتکنیکی فعالیت کنند.
  • در بین کشورهای جهان، ایران یکی از معدود کشورهایی است که ذخایر سرشاری از مواد معدنی را در اختیار دارد.
امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترا مهندسی معدن نیز برای دانشجویان در بهترین دانشگاه های ایران فراهم آمده است خاصی پیشروی علاقمندان وجود نخواهد داشت. دانشجویان مقطع کارشناسی بلافاصله بعد از اتمام این دوره می‌توانند در آزمون ورودی کارشناسی ارشد شرکت کرده و برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی معدن در بهترین دانشگاه های کشور اقدام نمایند. در حال حاضر امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بهترین دانشگاه های ایران از جمله دانشگاه تهران و یا دانشگاه صنعتی اصفهان در گرایش های مختلف مهندسی معدن برای علاقه مندان در دسترس است. برنامه تکنسین مهندسی معدن یک برنامه ترکیبی و به صورت یادگیری از راه دور است. دانشجویان نیاز به استفاده از یک کامپیوتر شخصی برای دسترسی به محتوای دوره، ارائه تکالیف و تکمیل آزمون های آنلاین دارند. توصیه می شود که دانشجویان حداقل امکانات سخت افزاری را داشته باشند تا به طور موثر در برنامه شرکت کنند.کاوشگر معدنیکاوشگر معدنی نقشی کلیدی در یک پروژه عمرانی دارد.

برای استخراج ماده معدنی مهندسین معدن با گرایش استخراج اقدام به طراحی معدن می‌کنند و همواره باید بتوانند بین طراحی ایمن و پایدار از یک طرف و بحث اقتصادی از طرف دیگر یک تعادل بهینه ایجاد بکنند که یکی از حساس‌ترین وظایف مهندسین طراح همین موضوع است. ماده معدنی پس از استخراج وارد کارخانه فرآوری می‌گردد مجله خبری صنعت تا عیار و خلوص آن افزایش یابد. طراحی کارخانه فرآوری و سیستم‌های خردایش برعهده مهندسین معدن، گرایش فرآوری مواد معدنی است. رتبه های درج شده در این مقاله همگی مربوط به کارنامه های قبولی هایی است که طبق آمارهای در دسترس ، در کنکور 96 توانسته بودند در رشته مهندسی معدن دانشگاه های دولتی پذیرفته شوند.

مشاوره معتبر بگیرید!

با این حال، توصیه می‌شود قبل از اپلای و شروع روند پذیرش مدرک زبان شما آماده شود تا در سریع‌ترین زمان ممکن بتوانید وارد دانشگاه شوید. هر گونه خطا و اشتباه در روند اخذ ویزا می تواند شما را از تحصیل باز دارد، به همین علت به همان اندازه که پذیرش شما در دانشگاه مورد نظرتان اهمیت دارد، انجام دادن درست همه مراحل برای اخذ ویزا نیز اهمیت دارد. تیم تراست با کسب سال‌ ها تجربه کاری در زمینه اخذ ویزا، شما را برای رسیدن به اهداف تان یاری می ‌کند. دانشگاه‌ های سراسر جهان برای رفاه حال دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی و رشته‌ های مختلف، بورسیه‌ هایی را برای آن ها در نظر می ‌گیرند که این بورسیه ها می توانند‌ از طرف دولت، صندوق رفاه دانشگاه، سرمایه ‌گذاران، مددکاران یا موسسات مالی در اختیار دانشجویان واجد الشرایط قرار گیرند. مثلا بورسیه های تشویقی به دانشجویان استعداد درخشان و همچنین مستعدی تعلق می‌ گیرد که در هر ترم تحصیلی، نتایج خوبی را به دست آورند و معدل بالایی کسب کنند.

http://amdmag.irمجموعه عملیاتی که باعث می‌شود تا ماده معدنی دارای مشخصات یاد شده شوند، فرآوری مواد معدنی نام دارد؛ لذا در پایان منجر به تولید محصولاتی خواهد شد که یا مستقیماً قابل عرضه در بازار و یا آماده برای دیگر عملیات متالوژیکی و صنعتی هستند. رشته فرآوری مواد معدنی، آموزش افرادی را به عهده دارد که بتواند در قسمت‌های مختلف عملیات فوق فعالیت کنند. اصول استخراج معدن، برداشت زمین‌شناسی، کانی‌شناسی توصیفی، سنگ‌شناسی، کارتوگرافی و کاربرد عکس‌های هوایی، کانی‌شناسی نوری، مینرالوگرافی، زمین‌شناسی ایران، تجزیه مواد معدنی، ژئوفیزیک اکتشافی، حفاری اکتشافی، چاه‌پیمایی، ژئوشیمی اکتشافی، ژئوتکنیک، آب‌های زیرزمینی، نقشه‌برداری معدنی، ارزیابی ذخایر معدنی. همچنین با بیان شرح وظایف و مسئولیت‌های یک مهندس معدن، به مسیر شغلی و حقوق و درآمد این رشته در ایران و برخی دیگر از کشورها نیز اشاره کردیم. در پایان به‌خاطر داشته باشید که همواره شرایط و میانگین حقوق و درآمد در یک شغل، تعیین‌کننده رضایت و موفقیت شما در آن شغل نخواهند بود. بلکه در صورت داشتن علاقه، استعداد و پشتکار لازم است که می‌توانید شرایط را به نفع خود تغییر داده و چه‌بسا به درآمد دلخواه خود نیز برسید.

طرح تغییر و اصلاح مصوبات جدید کنکور در دست بررسی است

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی