دانلود اظهارنامه اشخاص حقیقی سال 98 پارسا حساب ایرانیان خدمات مالیاتی | تکس مپ

گاهی برخی مودیان با هدف پرداخت مالیات کمتر، شماره حساب دستگاه pos مجموعه خود را اعلام نمی‌کنند و یا از حساب شخص دیگری استفاده می‌کنند. این مسئله از سویی موجب زیر سوال رفتن اظهارات آنها در اظهارنامه می‌شود؛ از سوی دیگر شخص سومی که از حساب او استفاده شده در معرض اتهام پولشویی قرار می‌گیرد. از این رو، اشخاص حقیقی باید کلیه اطلاعات مالی و حساب‌های بانکی فعال در زمینه شغلی خود را به صورت شفاف و کامل به سازمان اظهار نمایند تا در دسته مودیان پرخطر قرار نگیرند. بر اساس بخشنامه سازمان مالیاتی مهلت ارسال اظهارنامه اشخاص حقیقی برای عملکرد سال 1400 تا 31 تیر 1401 است.

چه اظهارنامه ای مورد قبول است؟

دانلود اظهارنامه اشخاص حقیقی سال 98 پارسا حساب ایرانیان خدمات مالیاتی | تکس مپ

سازمان امور مالیاتی کشور، در راستای توسعه خدمات الکترونیکی جهت خود اظهاری مودیان مالیاتی، اظهارنامه را در این سامانه قرار داده است که مودیان محترم مالیاتی، پس از ثبت نام در سامانه ثبت نام الکترونیکی می بایست نرم افزار مذکور را دانلود و پس از تکمیل اظهارنامه، اقدام به ارسال نمایند. پس از تکمیل اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و صاحبان مشاغل، کد رهگیری به شما نمایش داده می‌شود. بیشتر از ۵ میلیارد و پانصد میلیون تومان باشد، جزو گروه اول قرار می‌گیرند. برای درک بهتر این موضوع، مثلاً فرض کنید الان ابتدای سال ۱۴۰۰ است و می‌خواهیم بدانیم در سال ۱۴۰۰ جزو کدام یک از گروه‌های اشخاص حقیقی هستیم. ثبت نام اظهارنامه مالیاتی برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی 1402در کانال تلگرام حقوق تجاری عضو شوید .

اشخاصی که جمع کل میزان فروش کالا و خدماتی که در سال گذشته داشته‌ اند بین یک میلیارد تومان تا سه میلیارد تومان باشد. یا به طور کلی افرادی در این گروه قرار می‌ گیرند که ده برابر درآمد مشمول مالیاتقطعی شده، طبق آخرین برگ مالیات قطعی (مجموع اصلی و متمم) عملکرد سال ۱۳۹۱ و به بعد که تا تاریخ پایان دی ماه سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد، بیشتر از یک میلیارد تومان و تا سه میلیارد تومان باشد. یکی از موضوعاتی که در قانون جدید حذف شد، محاسبه مالیات از طریق علی الراس است، موضوع تشخیص مالیات علی الراس و جدول ضرایب علی الراس در مواد ۹۷، ۹۸، ۱۵۲، ۱۵۳، ۱۵۴ و ۲۷۱ قانون مالیات های مستقیم مصوب سال 1380 عنوان شده بود که در قانون جدید، متن ماده 97 اصلاح و سایر مواد فوق الذکر حذف شد. اصلی ترین دلیل حذف مواد مالیاتی مربوط به موضوع محاسبه و تشخیص مالیات بصورت علی الراس ، تکریم مودیان مالیاتی و نیز راه اندازی طرح جامع مالیاتی به‌عنوان کلیدی‌ ترین محور اصلاح نظام مالیاتی و بزرگ ‌ترین پروژه فناوری اطلاعات در حوزه اقتصادی است . طرحی که یک تغییر رفتار مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات است و تمام ارکان سازمان امور مالیاتی کشور شامل ساختار، فرایند ها، تغییر قوانین و مقررات، فناوری و منابع انسانی را در برمی ‌گیرد . مودیان مالیاتی که قصد تکمیل اظهارنامه و ارسال آن را دارند، باید ابتدا به سامانه الکترونیک مالیاتی کشور به نشانی مراجعه کرده و با وارد کردن شناسه ملی یا اقتصادی خود، یک کد رهگیری دریافت نمایند.

مرحله سوم: تولید و ارسال اطلاعات کاربری

لازم به ذکر است، تکمیل فرم تبصره ماده 100 به منظور قبول تمام شرایط دستورالعمل مربوطه خواهد بود و باید در نظر داشت که مهلت تکمیل و ارسال فرم توافق نامه تا پایان خردادماه است و بعد از آن از درجه اعتبار ساقط می‌باشد. در این مطلب سعی کردیم اطلاعاتی در خصوص اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی به شما ارائه دهیم و در ادامه آن زمان و نحوه ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401 اشخاص حقیقی را بررسی کنیم. امیدواریم که توانسته باشیم به تمام سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم. به زبان ساده، منظور از اظهارنامه اشخاص حقیقی کارنامه‌ای است که میزان درآمد، سود یا زیان سال گذشته اشخاص حقیقی در آن ثبت شده و برای اداره مالیاتی کشور ارسال می‌شود. معمولا زمان ارسال اظهار نامه مالیاتی برای افراد حقیقی 31 خرداد هر سال است، این افراد باید تا قبل از 31 خرداد حساب سود و زیان و هزینه سال گذشته خود را در قالب اظهارنامه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی کشور تقدیم کنند تا مورد بررسی قرار بگیرد.

ماده ۱۲۶ تسلیم اظهارنامه – مورد اول

تا جایی که مردم ایران به دنبال روزنه ای امید چشم به انتخابات امریکا دوخته بودند که جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده می شود یا دونالد ترامپ. تسلیم اظهارنامه با استفاده از اطلاعات ثبت نام امکان پذیر می باشد، بنابراین ضروری است مؤدیان نسبت به تکمیل ثبت نام، رفع ایرادات احتمالی این مرحله از طریق سامانه ثبت نام اقدام نمایند. اطلاعاتی که از این سامانه دریافت می شوند، غیرقابل ویرایش است به همین خاطر می بایست پس از ویرایش اطلاعات و تأیید آن جهت بروزرسانی اطلاعات در سامانه اظهارنامه مالیاتی از گزینه دریافت اطلاعات هویتی استفاده نمایید.

  • تمام مودیان مالیاتی که در سه گروه تقسیم‌بندی شده‌اند تا سه سال بعد، موظف به انجام تعهدات گروهی که در آن قرار گرفته‌اند هستند.
  • بررسی اظهارنامه و تطبیق مبلغ درامد مندرج با اظهارنامه ارزش افزوده و گزارش فصلی.
  • سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی این امکان را فراهم ساخته تا با استفاده از فرم‌های از پیش طراحی شده و تکمیل آنها، اظهارنامه به صورت الکترونیکی ارسال شود.
  • پس از باز کردن نرم افزار اظهارنامه مالیاتی، در اولین صفحه آن مانند تصویر زیر، ابتدا بر روی «اظهارنامه جدید» کلیک کرده، مشخصات خود را وارد کرده، و پس از واردکردن کد رهگیری پیش ثبت‌نام، در مقابل سؤال آیا شریک دارید گزینه «خیر» و در مقابل عبارت مؤدی مشمول، گزینه «گروه دوم» را انتخاب کنید.

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی