خاک کرمانشاه در انتظار کیمیا شدن

یکی از بخش های مهم مفاد تفاهم‌نامه مشترک استانداری کرمانشاه با ایمیدرو به این بخش اختصاص یافته است و بر اساس آن قرار است واحدهای کوچک مقیاس فرآوری قیرطبیعی با همکاری مرکز تحقیقات مواد معدنی ایران و با سرمایه گذاری ایمیدرو طراحی شوند. همچنین راه دسترسی به معادن گیلانغرب به طول ۱۰ کیلومتر و با اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریال توسط ایمیدرو احداث می شود. با اجرای این تفاهم نامه معادن قیر گیلانغرب می تواند تبدیل به یک قطب اشتغال زایی و ثروت آفرینی در استان کرمانشاه شود.

وی در خصوص پهنه های استان نیز توضیح داد: در کرمانشاه پنج پهنه گیلانغرب، سنقر، هرسین، اسلام آباد غرب و پهنه میانی در مجموع حدود ۱۶ هزار کیلومتر مربع مساحت دارند و آخرین پهنه آزاد شده، پهنه سنقر است.

با این حال اخباری که از استانداری کرمانشاه و سازمان صمت این استان به گوش می رسید، نشان می دهد که این دولت در مسیر اقتصادی خود نگاه ویژه ای به معادن کرمانشاه دارد.

«بهمن امیری مقدم» استاندار کرمانشاه پس از رایزنی های متعدد با رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) تفاهم نامه سرمایه گذاری ۱۱ هزار میلیاردی در معادن کرمانشاه را امضا کردند که می تواند تاثیر زیادی در ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال پایدار استان داشته باشد.

بر اساس تفاهم‌نامه مشترک استانداری کرمانشاه با سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) قرار است شاهد اجرای بسته سرمایه گذاری واحد سنگبری با تکنولوژی روز بر پایه مطالعات سند جامع سنگ تزئینی کشور باشیم. علاوه بر این دوره های آموزشی شناخت و فرآوری سنگ قیمتی و نیمه قیمتی در استان برای فعالان برگزاری می شود. مجموع این رویدادها می تواند تحولی ملموس در این حوزه مغفول ایجاد کند.

جلوگیری از خام فروشی

«محسن دارابی» همچنین تعداد کل معادن استان کرمانشاه را ۲۲۲ فقره اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۱۷۶ فقره فعال است.

استان کرمانشاه ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار هکتار مساحت دارد که ۷۴ درصد آن را عرصه های منابع طبیعی و با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل شده است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84890608/%D8%AE%D8%A7%DA%A9-%DA%A9%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%DB%8C%D9%85%DB%8C%D8%A7-%D8%B4%D8%AF%D9%86

به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین آمار رسمی، استان کرمانشاه ۹۸ هزار بیکار دارد که از این تعداد ۳۸ هزار نفر معادل ۴۰ درصد دانش آموختگان دانشگاهی هستند. مرکز ملی آمار ایران نیز نرخ بیکاری فصل بهار سال ۱۴۰۱ استان کرمانشاه ۱۵.۴ درصد اعلام کرده است.

دولت سیزدهم برای بهبود وضعیت اقتصادی استان کرمانشاه و کاهش نرخ بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار جذب سرمایه گذاری را در دستور کار اصلی خود قرار داده است.

کرمانشاه یکی از قطب های تولید سنگ تزئیتی در ایران است و بخش مهمی از این محصولات به کشورهای اروپایی صادر می شود. مشکل بزرگ اینجاست که این سنگ های زینتی ارزشمند به شکل خام از استان صادر می شود و ارزش افزوده خاصی برای این دیار ندارد.

علاوه بر این ها طبق این تفاهم نامه قرار است کارهای مهمی مانند؛ تامین اعتبار به مبلغ ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای انجام مطالعات اکتشافی در هفت محدوده معدنی استان، سرمایه گذاری در محدوده های اکتشافی استان، بهسازی هشت کیلومتر جاده روستایی برای دسترسی به معادن فرامان کرمانشاه و احیاء و فعالسازی معادن کوچک مقیاس سطح استان در قالب پنج بسته فعالسازی توسط ایمیدرو انجام شود.

بر اساس آنچه وزارت صنعت معدن و تجارت اعلام کرده است، اکنون ۷۱ درصد معادن استان فعال هستند و عرصه های بسیاری نیز برای تحقیقات و بهره برداری شناسایی شده اند.

رییس سازمان صمت کرمانشاه با اعلام اینکه این استان رتبه هفتم کشور را از لحاظ معادن فعال دارد، به ایرنا گفت: اکنون تعداد ۸۴ پروانه اکتشاف و ۲۲۲ پروانه بهره‌برداری معادن توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان صادر شده است.

ایجاد صنایع فرآوری برای توسعه معادن قیر

۷۱ درصد معادن کرمانشاه فعال هستند

دارابی میزان اشتغال‌زایی معادن مذکور را ۲ هزار و ۲۸۹ نفر به‌صورت مستقیم، اعلام کرد و افزود: هدف این است که بتوانیم با سرعت بخشیدن به اقدامات اداری، آموزشی و رفع موانع و مشکلات، برافزایش کارکرد، میزان بهره‌وری و اشتغال معادن استان بیافزائیم.

رییس سازمان صمت استان کرمانشاه در ادامه گفت: ۹۰ درصد معادن استان از نوع مصالح ساختمانی است و مانند دیگر استان های کویری کشور زیاد غنی نیست با این حال برای بهره برداری از آنها از ۱۲ دستگاه ها اجرایی مانند محیط زیست، شرکت آب منطقه ای، منابع طبیعی راه و شهرسازی و دیگر ادارات استعلام می شود اما بعد از مدتها تلاش برای کسب مجوز با یک مصوبه محلی و چند معارض همه فعالیت های متوقف می شود.

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی