حوضه امامزاده داود منطقه‌ای با خطر سیل‌زایی بالا/ هشدارها جدی گرفته شود

این مقام مسوول ادامه‌داد: از سوی دیگر این نوع توده‌های هوایی، مستعد بارش‌های ناگهانی با حجم بالایی از بارندگی در زمان کوتاه هستند، این موارد موجب شده که از این حوضه به عنوان یک منطقه پر خطر از لحاظ وقوع سیل یاد شود که نمونه آن رخداد سیل در بالادست امامزاده داود بوده است.

شیخ تصریح‌کرد: سیلاب یک فرآیند طبیعی است و اگر به صورت علمی با آن مواجه شویم و از خطرات آن دوری کنیم، می‌توانیم حتی از فواید آن استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در برخورد با چنین رخدادهایی توجه به دو نکته «رعایت حریم رودها» و «جدی گرفتن هشدارها» مهم است، خاطرنشان‌کرد: لزوما هر هشداری منجر به سیل نمی‌شود، اما زمانی که برای سیلاب هشدار داده می‌شود، باید به این هشدارها توجه شود.

به گزارش ایرنا از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، «مرتضی شیخ» با اشاره به نتایج مطالعات میدانی از منطقه سیل‌زده امامزاده داود افزود: عدم رعایت حریم رودخانه و محدود و محصور کردن مسیر اصلی تخلیه آب، موجب شده ساکنان این منطقه درگیر سیل شوند.

وی با اشاره به وقوع سیل در امامزاده داود تهران که ناشی از بارش‌های مرتبط با جریانات مونسون است، گفت: بر اساس بازدیدهای اولیه‌ای که از این منطقه انجام شده، شکل حوضه آبریز، شیب زیاد و سنگ شناسی بستر حوضه نشان می‌دهد که حوضه بالادستی امامزاده داود از نظر وقوع سیل، یک حوضه پرخطر به شمار می‌رود.

شیخ خاطرنشان‌کرد: در این رخداد حجم زیادی از آب و رسوبات وارد منطقه شده و از سوی دیگر عدم رعایت حریم رودخانه و محدود و محصور کردن مسیر اصلی تخلیه آب، باعث شده که ساکنان این منطقه درگیر سیل شوند.

وی با بیان اینکه برای کاهش آسیب‌های ناشی از مخاطرات نباید در معرض این مخاطرات قرار بگیریم، ادامه‌داد: زمانی که حریم رودها رعایت نشود، باید منتظر مخاطرات آن باشیم.

به گزارش ایرنا، ساعت یک و ۳۰ دقیقه بامداد پنجشنبه (۶ مرداد) در پی بارش شدید در تهران و رانش زمین، سیل در منطقه امامزاده داود (ع) در شمال پایتخت جاری شد و حجم زیادی از گل و لای را در این منطقه و روستاهای اطراف برجای گذاشت.


منبع: https://www.irna.ir/news/84839884/%D8%AD%D9%88%D8%B6%D9%87-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D9%88%D8%AF-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%AE%D8%B7%D8%B1-%D8%B3%DB%8C%D9%84-%D8%B2%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7-%D9%87%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7-%D8%AC%D8%AF%DB%8C

رییس مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین البرز اضافه‌کرد: سیل دارای دوره بازگشت است و بر خلاف زلزله زمان بیشتری برای واکنش به آن داریم، ضمن آنکه سازمان هواشناسی نیز در خصوص وضعیت جوی اطلاعات لازم را منتشر می‌کند و بر اساس این اطلاع رسانی‌ها می‌توانیم از آن دوری کنیم.

وی بیان‌داشت: به‌طور کلی در این رخداد سه شاخص اصلی شکل حوضه آبریز، شیب و جنس بستر آن نشان‌گر پرخطر بودن این حوضه از دیدگاه سیل‌خیزی است.

شیخ با بیان این‌که بخشی از حیاط صحن امامزاده بر روی این کانال بوده، تصریح‌کرد: با توجه به ویژگی‌های هر منطقه باید برای هر نوع ساخت‌وسازی در نزدیکی رودخانه‌ها مطالعات مختص آن انجام شود و متناسب با ویژگی آن منطقه اقدام به ساخت و ساز کنیم، ضمن آنکه در زمان اعلام هشدار، هشدارها را جدی بگیریم تا خود را در معرض مخاطرات قرار ندهیم.

رییس مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین البرز یادآور شد: رودخانه‌های دائمی موجب می‌شوند که آب به‌تدریج بار رسوبی را از حوضه خارج کند، اما در حوضه بالادست منطقه امامزاده داود حمل رسوبات انباشته شده حاصل از هوازدگی، با بارش ناگهانی موجب شکل‌گیری جریان با بار رسوبی بالا شده که از قدرت تخریب بالایی برخوردار بوده و این اتفاقی است که در منطقه امامزاده داود رخ داد.

وی با تاکید بر اینکه سیل فقط حریم خود را تخریب کرده، گفت: مساله اصلی این است که از ورودی تا خروجی آب در روستای امامزاده داود به صورت غیر طبیعی با احداث کانال، حریم خروجی آب را کوچکتر کرده‌ایم و این امر سبب شده است تا این تخریب انجام شود.

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی