جان دوباره در بازار خودرو با کمک بورس

وی در پاسخ به این سوال که آیا عرضه در بورس موجب کاهش اختلاف قیمت بازار و کارخانه می‌شود یا خیر، گفت: به‌طور قطع، عرضه خودرو در بورس کالا به حذف دلالی کمک خواهد کرد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84825784/%D8%AC%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D9%88%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3

این نماینده مجلس، همچنین به سازوکاری که وزارت صمت جلوی آن را گرفت اشاره کرد و گفت: بازنگری در مدت یک ماه آینده اتفاق می‌افتد و از آن‌ پس می‌توان شاهد عرضه خودرو در بورس کالا بود.

علیزاده ادامه‌داد: متخصصان بازار سرمایه بر این باور هستند که شفافیت قیمت، جلوگیری از فساد و رانت و حذف دلالان به تعدیل قیمت‌ها کمک خواهد کرد و اگر واسطه از بین برود و با عرضه بیشتر خودرو در بازار، تقاضا کاهش یابد، منجر به تعدیل قیمت خودرو در بازار می‌شود.

علیزاده خاطرنشان‌کرد: خودروساز باید با حذف قیمت‌گذاری دستوری و عرضه بیشتر، خطوط تولید خود را ارتقا داده و واحدهای تولیدی پویا و فعال‌تر شوند.

علیزاده افزود: باید اجازه داد ساز و کار معامله در بورس کالا مشخص شود تا به‌طور دقیق بتوان در این‌باره اظهار نظر کرد.

وی در عین‌ حال اصلی‌ترین دلیل برای تعدیل قیمت را، جلوگیری از رانت و فساد در عرضه خودرو دانست و افزود: در این صورت می‌توان همه واسطه‌ها را حذف کرد.

به گزارش ایرنا از سازمان بورس و اوراق بهادار، «محسن علیزاده» با اشاره به عرضه خودرو در بورس کالا افزود: شورای‌عالی بورس از ابتدا تلاش داشت خودرو و سایر کالاها از این طریق عرضه شوند.

وی همچنین درباره رویه عرضه خودرو در بورس به تعیین کف قیمتی اشاره کرد و گفت: از این ‌پس، عرضه و تقاضا نرخ خودروی بورسی را مشخص می‌کند.

به گفته این نماینده مجلس، شیوه‌نامه‌ها توسط بورس کالا تدوین خواهد شد، در این‌ بین وزارت صمت در پی تعدیل قیمت‌ها است اما اگر جلوی عرضه خودرو در بورس گرفته شود، چنین مقصودی حاصل نخواهد شد.

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی