تولد ری‌را در خانه نیما/ محصول جدید ایران خودرو در یوش معرفی شد

وی به تولید این خودرو در بابل اشاره کرد و گفت: با توجه به سیاست گروه صنعتی ایران خودرو در نام گذاری محصولات جدید، قرار بر این شد هر محصول جدید در یکی از سایت‌های استانی به تولید رسیده و به نام یکی از مفاخر بومی آن استان نام‌گذاری شود.

ری‌را از مشهورترین اشعار نیما یوشیج است. این شعر که به دورهٔ پختگیِ اشعار نیما تعلق دارد، با ۲۴ سطر و ۴ بند، دارای وزن پایهٔ «مفعولُ فاعلاتُ مفاعیلُ فاعلن» است. «ری‌را» حاصلِ تک‌گویی یا نجوای شاعر با خود است و ابهام و اندوه را می‌توان درون‌مایهٔ اصلی آن دانست. شاعر با دستکاری وزن شعر و نیز استفاده از آرایه‌های واج‌آرایی، متناقض‌نما و آیرونی توانسته فضای پرابهام و رمزآمیز شعر را تقویت کند.

«ری را» … صدا می‌آید امشب

از پشت «کاچ» که بند آب

برق سیاه تابش تصویری از خراب

در چشم می‌کشاند.

گویا کسی است که می‌خواند…

اما صدای آدمی این نیست

با نظم هوش‌ربایی من

آوازهای آدمیان را شنیده‌ام

در گردش شبانی سنگین؛

ز اندوه‌های من

سنگین‌تر.

و آوازهای آدمیان را یکسر

من دارم از بر.

یک شب درون قایق دلتنگ

خواندند آنچنان؛

که من هنوز هیبت دریا را

در خواب

می‌بینم

ری را. ری را …

دارد هوا که بخواند.

درین شب سیا.

او نیست با خودش.

او رفته با صدایش اما

خواندن نمی‌تواند.

یوش روستایی است از توابع بخش بلده شهرستان نور در استان مازندران است. این روستا به دلیل آن که زادگاه نیما یوشیج پدر شعر نو فارسی است، شهرت یافته‌است. روستای یوش در البرز مرکزی در میانه جاده‌ای آسفالته شرقی-غربی به طول ۱۱۰ کیلومتر (از چهل کیلومتری آمل در جاده هراز تا پل زنگوله در جاده کندوان) واقع شده‌ است.

این روستا در دهستان شیخ فضل‌الله نوری قرار داشته و براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ این روستا جمعیت آن ۱۵۴نفر (۵۷خانوار) است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84869717/%D8%AA%D9%88%D9%84%D8%AF-%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%86%DB%8C%D9%85%D8%A7-%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%AF%D8%B1-%DB%8C%D9%88%D8%B4-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C

مهدی خطیبی تصریح کرد: «ری‌را» در سال ۱۴۰۲ به مرحله تولید انبوه می‌رسد و به بازار عرضه خواهد شد.

استاندار مازندران نیز در این مراسم ضمن قدردانی ویژه از مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در نام‌گذاری ری‌را، گفت: این خودرو توسط بهترین مهندسان و متخصصان و کارگران در شرایط سخت تحریم با بهترین کیفیت طراحی شده و به تولید خواهد رسید.

سید محمود حسینی پور افزود: نیما شاعری شناخته شده در سطح بین‌المللی است و ری‌را نیز در عرصه صنعت بین‌المللی به بهترین شکل شناخته خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مدیرعامل ایران خودرو شامگاه یکشنبه در آیین معرفی آخرین محصول این شرکت در خانه نیما در روستای یوش شهرستان نور، «ری‌را» را محصولی به‌روز و مدرن و مطابق با نیاز و خواست مشتریان خواند و گفت: این خودروی کراس اوور بر اساس پلتفرم IKP۱ توسعه یافته و با دو نوع گیربکس دستی و اتوماتیک به بازار عرضه خواهد شد.

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی