ترک فعل‌ها در مقررات فنی به دادستانی اعلام شود

تقویت مشارکت مردم در نظارت، پیشنهاد دیگر استاندار فارس بود.

وی خاطرنشان کرد: بهره‌وری از کارآیی به اضافه اثربخشی ایجاد می‌شود و بهره‌وری زمانی شکل می‌گیرد که نظام استانداری بتواند قوام پیدا کند؛ نظامات سازمان ملی استاندارد در باب تربیت و توسعه بر این مبنا پیش‌بینی شد که مرجعیت حاکمیتی، نظارتی، و اطمینان بخشی در آنچه در کشور تولید، به کشور وارد و یا از کشور خارج می‌شود خدمات ارایه دهد.

اسلام‌پناه با بیان اینکه جمهوری اسلامی نظام کارآمد و مردم سالاری است که خط قرمزش حمایت، صیانت و دفاع از مردم است، گفت: استان فارس می‌تواند  پایلوت خوبی برای کشور باشد. ما حاضریم طرح های استان را در سطح ملی پیاده کنیم.

وی اظهار داشت: نوآوری ملی نظام استاندارد زمانی شکل می‌گیرد که ما بتوانیم خدمات را توسعه و ترویج بدهیم و این فرهنگ را در کشور اشاعه دهیم.

وی با تاکید بر اینکه خط قرمز ما رضایت، سلامتی و ایمنی مردم، محیط زیست و حق الناس است، گفت: ما وکیل مردم هستیم. به وکالت از مردم اعلام می‌کنم که هر کسی تخطی میکند و مرز و حدود استاندارد را رعایت نمی‌کند مستقیم به مقام قضایی معرفی شود.

استاندار فارس بیان داشت: استانداردها برای مصالح ساختمانی و مواردی که با سلامت مردم در ارتباط است باید با سرعت بیشتری مشخص شود. به عنوان مثال کیفیت آسانسورها از مبدا تولید تا بهره‌برداری باید رعایت شود.


منبع: https://www.irna.ir/news/84881015/%D8%AA%D8%B1%DA%A9-%D9%81%D8%B9%D9%84-%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%82%D8%B1%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%81%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%B4%D9%88%D8%AF

اسلام‌پناه بیان کرد: سازمان استاندارد ایران برابر قانون وکیل مردم برای نظارت بر ادای حقوق اجتماع است و این یک‌ جایگاه بسیار حساس است. این سازمان به حقوق مردم از جمله حق کیفیت، حق رضایت از خدمات، حق ایمنی، حق سلامت، حق حفظ محیط زیست و کیفیت زندگی مطلوب ورود می‌کند.

وی اعلام کرد: ما به مرز و بوم استان فارس از بخش خصوصی گرفته تا نخبگان و دانشجویان و سایر بخش‌های این استان معتقد هستیم.لذا هر موضوعی و پروژه‌ای که  قابلیت پایلوت شدن دارد حاضریم به عرصه ملی هم تعمیم دهیم.

وی با اعتقاد به اینکه کالا و خدمات باکیفیت ابزار مؤثر زندگی اجتماعی است، گفت: نگاه ما به استاندارد نگاه قانون است؛ در قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد ایران هم به تقویت اشاره شده و هم به توسعه تأکید شده است و قانونگذار شأن استاندارد را به این دلیل زیر نظر مستقیم رئیس جمهور بُرد تا همه امور از جمله انسان و رفتارش، کردارش، گفتارش، اخلاقش و حتی تولید خدماتش باید استاندارد شود.

وی گفت: ما باید خودمان را ملزم کنیم که چگونه نوکری مردم و نوکری بخش خصوصی را برای نجات تولید ثروت در کشور کنیم.

محمدهادی ایمانیه استاندار فارس نیز در این نشست با تأکید بر مشارکت مردم در نظارت پیشنهاد داد: استانداردسازی اتوبوس‌های برون شهری و درون شهری باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

ایمانیه با بیان اینکه اختلاف سلیقه‌هایی در برخی از موضوعات وجود دارد، گفت: اگر حکمیت به استانداری تفویض شود می‌توانیم این اختلاف سلیقه‌ها را تا حدود زیادی برطرف کنیم.

معاون رئیس جمهور گفت: رتبه‌بندی و اعتباربخشی نشان ملی استاندارد نشان مقدس هر ایرانی است و حافظ روحی، روانی و ایمنی مردم است.

او با اشاره به شعاری مبنی بر دولت مردمی، استاندارد مردمی، از استاندار فارس خواست: ترک فعل‌های مقررات فنی در تدوین، در تایید صلاحیت و در انطباق مستقیما به دادستانی اعلام شود؛ در حقیقت هر دستگاهی که خللی در تولید و خدمت و ارائه نوکری مردم ایجاد می‌کند بایستی به دادستانی معرفی شود. این خط قرمز ماست.

اسلام پناه با بیان اینکه حضور نماینده دستگاه قضایی در شورای استاندارد استان ضروری است، گفت: طبق قانون، شورای عالی استاندارد شورایی فرا قوه‌ای است. لذا ما بر عهدی که بستیم می‌مانیم و هیچ خط قرمزی به غیر از مردم نداریم و هیچ دولت و ثروتی به غیر از مردم نمی‌بینیم؛ این به معنای تحکم سازی در نظام استاندارد است‌.

رئیس سازمان ملی استاندارد بر تفویض اختیار به مدیران استانی تأکید کرد و در عین حال گفت: با مدیرانی که مرز خدمت را رعایت نمی‌کنند باید برخورد شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مهدی اسلام‌پناه چهارشنبه در شورای استاندارد استان فارس افزود: مسئله مهم امروز، مسئله جهش کیفیتی است؛ این یک اصل مهم است اما ما تازمانی که جهش کمی داشته باشیم و جهش کیفی نداشته باشیم، پیش نخواهیم رفت. به عبارت دیگر جهش تولید زمانی اثربخشی اقتصادی دارد که همراه با جهش کیفی باشد.

ایمانیه بر فرهنگ‌سازی استاندارد در جامعه تاکید کرد و گفت: باید در این زمینه آگاه‌سازی بیشتری در جامعه صورت بگیرد تا مردم با استاندارد آشنایی بیشتری پیدا کنند.

وی با اشاره به جایگاه سازمان ملی استاندارد در ساختار دولت گفت:قلمرو فعالیت این سازمان، برشی از قلمرو دولت جمهوری اسلامی است.

اسلام‌پناه بیان کرد: جهش زمانی رقم می‌خورد که به قانونی که قانونگذار در اختیار ما قرار می‌دهد اتکا کنیم و امنیت فکری، روحی و رضایت مردم را در فضای بی اعتمادی جلب کنیم؛ ما وظیفه داریم اعتماد عمومی و ملی مردم را ارتقا دهیم چراکه حضور و شأن دولت برای ایجاد همبستگی از درون است.

استاندار فارس بر تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه پسته در استان تأکید کرد و گفت: باغات پسته فارس نیاز به تجهیز و راه‌اندازی آزمایشگاه دارند. کند.

او گفت: استان فارس و شیراز توان خوبی در حوزه علم و دانش دارند و این استان آمادگی دارد در  تعریف برخی از استانداردها مشارکت کند.

اسلام‌پناه بیان کرد: اینکه قانونگذار در ماده ۱۶ قانون اشاره دارد که سازمان باید نظارت کند تا صدور تمامی مجوزات پیوست و رعایت استاندارد را داشته باشد رویه‌ای است که همه دستگاه‌های اجرایی بایستی رعایت کنند.

او گفت: مدیرکل استاندارد استان می‌تواند بدون دستور مقام قضایی با هرجایی را اراده کند برخورد کند و بعد از آن موضوع را به پروسه قضایی هم منتقل کند. با هرکسی که مرز مردم را رعایت نمی‌کند باید بدون ملاحظه برخورد شود.

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی