تاکید وزارت صمت بر تولید خودروی باکیفیت/ صنعت خودروسازی به پایداری تولید رسید

وی با تاکید بر توجه به مسئله کیفیت گفت: این موضوع باید مورد توجه همه تولیدکنندگان در همه صنایع به ویژه صنعت خودرو قرار گیرد چرا که این صنعت با ایمنی، جان و عموم مردم ارتباط دارد.

فاطمی امین با اشاره به ناتمام بودن و در نیمه‌های راه قرار گرفتن پروژه‌ها ابراز امیدواری کرد که تا پایان امسال خبرهای خوبی در خصوص افزایش کیفیت خودروها بشنویم و در ادامه گفت: یک شاخصی وجود دارد که در ۱۰۰ روز اول که خودرو تحویل داده می‌شود نشان می‌دهد که چند خودرو بر می‌گردد و قطعه عوض می‌شود که این آمار به طور قابل‌توجهی کاهش پیدا کرده است.

وی در پایان از جمع‌بندی نهایی در مورد ۵۵ کالا برای صدور کد رهگیری تا کنون خبر داد و گفت: این کالاها را به مردم اطلاع رسانی می‌کنیم که حتماً هنگام خرید به اصالت و کد رهگیری آن توجه کنند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84931837/%D8%AA%D8%A7%DA%A9%DB%8C%D8%AF-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B5%D9%85%D8%AA-%D8%A8%D8%B1-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%DB%8C%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8Cوزیر صمت گفت: کیفیت محصولات نیز به رضایت مشتری بر می‌گردد که در این خصوص پروژه‌های زیادی آغاز شده و ما انتظار از قطعه سازان انتظار بیشتری داریم چرا که حداقل تا ۷۰ درصد کیفیت خودرو به قطعه بر می‌گردد.

فاطمی امین با ابراز تاسف از اینکه تا اوایل امسال ۳۰ درصد از قطعات خودرو تقلبی و قاچاق بودند، گفت: این مسئله بسیار خطرناک بود که کار بسیار مهمی آغاز شد و تا به امروز بیش از ۳۰۰ میلیون قطعه‌ی خودرو شناسه رهگیری دریافت کردند که با یک کد دستوری می‌توان فهمید که قطعه اصالت دارد یا نه، که این اولین گام و مهم‌ترین زیرساخت برای اینکه بتوانیم بازار قطعات اصالت را کنترل کنیم بود و در نهایت وقتی که قطعات تولید شدند بتوانیم تولیدکنندگانی که قطعات با کیفیت تولید می‌کنند را از آن دسته تولیدکنندگانی که قطعات بی کیفیت تولید می‌کنند تفکیک کنیم.

وی افزود: خوشبختانه صنعت خودرو ایران به لحاظ تولید در یک سال گذشته به پایداری رسیده که این موضوع بسیار اهمیت دارد و ما باید تلاش کنیم تا بتوانیم برنامه‌ای را که برای تولید تنظیم کرده‌ایم تا به پایداری برسد را ادامه دهیم و به جلو ببریم.

وزیر صمت همچنین در خصوص تلاش‌ها برای ارائه استانداردها گفت: استاندارد دو مرحله دارد. مرحله نخست آنکه استاندارد تدوین شود و در واحدهایی که تحت پوشش هستند اجرا شود و دیگر آنکه در بازار عرضه، قطعه استاندارد قابل تشخیص باشد.

به گزارش ایرنا از وزارت صمت، سید رضا فاطمی امین در حاشیه بازدید از هفدهمین نمایشگاه قطعات و لوازم مجموعه‌های خودرویی با اشاره به بحث کیفیت خودروهای تولید داخل، اظهار کرد: تغییر و تحول در کیفیت به تدریج آشکار می‌شود و در این خصوص بحث تولید نیز مدنظر است که این مسئله در تولید شفاف‌تر و قابل کنترل است.

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی