بازدید رئیس سازمان بازرسی از تصفیه خانه جنوب پایتخت /صدور دستور تسریع در تکمیل فازهای نیمه تمام

خداییان خواستار اجرای هرچه سریعتر طرح تصفیه روان آب‌های تهران شد و تصریح کرد: تصفیه خانه تهران صرفا تصفیه فاضلاب خانگی را انجام می‌دهد در حالیکه روان آب‌ها هم آلودگی خاص خود را دارند که باید مد نظر قرار گیرند.

به گزارش ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه ، ذبیح الله خداییان روز جمعه بازدیدی قریب به سه ساعته از بخش‌های مختلف تصفیه خانه فاضلاب جنوب پایتخت داشت.

کارگاه ساخت فازهای هفت و هشت تصفیه خانه جنوب تهران نیز از سوی رئیس سازمان بازرسی و بازرسان مورد بازدید قرار گرفت.

خداییان در ادامه این بازدید و در پی وصول گزارش‌هایی مبنی بر آبیاری برخی اراضی کشاورزی با پساب‌ آلوده، در راستای تامین امنیت غذایی مردم و حقوق عامه، بازدید میدانی از یکی از کانال‌های اصلی انجام داد و دستوراتی را خطاب به بازرس کل استان تهران و بازرسان امور جهادکشاورزی و نیرو صادر کرد.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش ارائه شده توسط کارشناسان با اجرای این طرح میلیون‌ها متر مکعب آب در سال جمع آوری وتصفیه می‌شود که در توسعه اراضی کشاورزی و سرمایه گذاری در اراضی پایین دست تهران نقش مهمی خواهد داشت.

در جریان این بازدید محمدرضا بختیاری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران و عباسعلی مصرزاده مدیرعامل فاضلاب تهران توضیحاتی را پیرامون روند تصفیه فاضلاب بیان کردند.

رئیس سازمان بازرسی از وزرای جهاد کشاورزی و بهداشت خواست همکاری لازم را در راستای نظارت بر فاضلاب‌ها در جهت کاهش آلودگی روان آب‌ها و پیشگیری از آلودگی آب و تهدید بهداشت عمومی مورد توجه قرار دهند.

خداییان همچنین وضعیت کانال‌های رهاسازی آب تصفیه شده برای مزارع دشت ورامین و نهر فیروزآباد را بررسی کرد.

مهدی بهادر مدیرکل حوزه ریاست، افشین سهراب خان بازرس کل استان تهران، غلامرضا آذری بازرس امور جهاد کشاورزی و محیط زیست، محمد حسن امیری بازرس کل امور نیرو و ارتباطات و بازرسان مربوطه نیز در این بازدید حضور داشتند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84858981/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D8%B5%D9%81%DB%8C%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D8%AE%D8%AA-%D8%B5%D8%AF%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1خداییان در حاشیه این بازدید با اشاره به اقدامات خوبی که در راستای تصفیه فاضلاب خانگی در این تصفیه خانه صورت می‌گیرد، بر توسعه هرچه سریع‌تر فازهای نیمه کاره آن تاکید و اعلام کرد که سازمان بازرسی با ورود به این موضوع، دستگاه‌های متولی را به منظور تکمیل این فرآیند پای کار خواهد آورد.

همچنین مقرر شد در جلسه‌ای با حضور مقامات دستگاه‌های متولی در سازمان بازرسی، بررسی‌های بیشتر پیرامون تکمیل فازهای تصفیه خانه و وضعیت آن صورت گیرد.

وی با بیان اینکه تامین امنیت غذایی مردم از تاکیدات مهم رئیس محترم قوه قضاییه و یکی از اولویت‌های اساسی و مهم سازمان بازرسی است، تصریح کرد که پیگیری‌های لازم برای جلوگیری از ورود پساب‌های آلوده به مزارع کشاورزی هر چند ناچیز هم باشد، با دعوت از مسئولان دستگاه‌ها صورت خواهد گرفت.

بازدید رئیس سازمان بازرسی کل کشور از واحدهای فنی و فرآیندی تصفیه خانه آغاز و در ادامه واحد بازیافت گاز متان و تولید برق هم مورد بازدید قرار گرفت.

وی اظهار کرد: به دلیل عدم تکمیل این پروژه بخشی از فاضلاب تصفیه نشده وارد رودخانه می‌شود؛ هرچند هم اکنون بلحاظ کم آبی، این مقدار آبی که تصفیه نشده رها می‌شود زیاد نیست ولی در فصول پرآب حجم آن زیاد است لذا در این زمینه باید اقدامات لازم وبا قید فوریت انجام و بازرسان مربوطه سازمان بازرسی روند اجرا را مورد بررسی قرار خواهند داد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه زمان زیادی از آغاز پروژه فازهای هفت و هشت این تصفیه خانه گذشته ولی هنوز تکمیل نشده است از ورود جدی سازمان بازرسی به پروژه‌های ناتمام در دوره تحول و تعالی خبر داد و اظهار کرد: مدت تعیین شده برای اتمام این طرح سپری شده ولی هنوز کمتر از ده درصد پیشرفت داشته که لازم است سازمان برنامه و بودجه، آبفای تهران و بانک‌های عامل اقدامات لازم را هرچه سریع‌تر نسبت به تامین اعتبار و اجرای کامل این پروژه انجام دهند.

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی