ایران بی‌نیاز از واردات پارچه‌های رومبلی است/ چین رقیبی قدرتمند در بازار جدید روسیه

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حسن همتی» در جریان بازدید خبرنگاران از بزرگ‌ترین واحد تولیدکننده پارچه رومبلی کشور در شهرک صنعتی قرچک ورامین، افزود: ۱۳۸ واحد تولیدی پارچه رومبلی در کشور و به‌طور عمده در استان یزد وجود دارد که همراه با سایر کارگاه‌های کوچک موجود، کشور را بی‌نیاز از واردات این کالا کرده است.

سایر مشکلات تولید

همتی تصریح کرد: این مشکل سبب شده تا امسال شاهد باشیم بسیاری واحدهای صنعتی فعال در این عرصه به ویژه در استان یزد فقط با ۳۰ درصد ظرفیت خود فعال باشند.

وی گفت: اخذ عوارض سنگین در مقاصد صادراتی، بوروکراسی سنگین در برخی کشورها و حتی بی‌اعتمادی به کالای ایرانی (به طوری که در برخی موارد کارکنان گمرک از اینکه شرکت ایرانی توانسته پارچه رومبلی به کشوری نظیر ایتالیا صادر کند اظهار تعجب می‌کردند) ازجمله مشکلات صادرکنندگان است.

همتی به قطعی برق در تابستان اشاره کرد و گفت: اگرچه قطعی‌های برق در سال جاری برنامه‌ریزی شده و بسیار کمتر از سال‌های گذشته بود، اما به هر حال مشکلاتی را در خط تولید شرکت‌ها و تولید واحدها به دنبال داشت.

این عضو مجمع کارآفرینان ایران تصریح کرد: پدیده شوم قاچاق مشکلی است که لطمات زیادی به این صنعت وارد کرده است و شاهدیم بیشتر به صورت مسافری، ته‌لنجی و کولبری وارد کشور می‌شود.

این مقام صنفی خواستار فرهنگ سازی برای استفاده مردم از کالای ایرانی و مقابله با این ذهنیت که «کالای ایرانی کالایی خوبی نیست» در سطح کلان شد و گفت: در راستای حمایت از تولید داخلی انتظار می‌رود اقدام‌های بیشتری را شاهد باشیم.


منبع: https://www.irna.ir/news/84912113/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%DB%8C-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B2-%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%86%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%A8%D9%84%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%82%DB%8C%D8%A8%DB%8C-%D9%82%D8%AF%D8%B1%D8%AA%D9%85%D9%86%D8%AF

عضو مجمع کارآفرینان ایران، از کاهش فرآیند تخصیص ارز نیما به واحدها از یک هفته به ۴۸ ساعت تقدیر کرد، اما گفت: زمان تخصیص این ارز از یک ماه به بیش از ۴۵ روز افزایش یافته که معضلات تامین کالا و مواد اولیه را برای واحدها به دنبال داشته است.

وی معتقد است: در کشور ما آن‌طور که باید به نساجی به عنوان یک صنعت نگاه نشده و این در حالی است که در ترکیه، صنعت نساجی پس از خودروسازی رتبه دوم را در بین صنایع این کشور به خود اختصاص داده است.

این عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نساجی و پوشاک ایران بیان داشت: شرکت‌های ایرانی برای حضور در نمایشگاه مبلمان روسیه که آبان ماه امسال برگزار خواهد شد و برای تصاحب این بازار و گرفتن سهم بیشتر از آن، خیز برداشته‌اند.

وی با اشاره به سیاست‌های مثبت دولت سیزدهم در توسعه روابط اقتصادی با همسایگان و به‌ویژه حضور در پیمان شانگهای و اوراسیا، خاطرنشان کرد: برنامه‌های توسعه‌ای فعالان این صنعت به سمت بازار آسیای میانه و روسیه است و در این میان روسیه با جمعیت بالای خود می‌تواند بازار بسیار خوبی برای این کالای ایرانی باشد، اما عین حال چینی‌ها ر رقیبی توانمند در این بازار برای خود می‌بینیم.

همتی با اشاره به برخی مشکلات موجود بر سر راه واحدهای تولیدکننده پارچه رومبلی در کشور، افزود: صدور بخشنامه‌های متعدد و گاه متناقض در حوزه‌های صمت، امور مالیاتی و گمرکی، قطعی‌های اینترنت و در دسترس نبودن سامانه بهین یاب وزارت صمت، سود ۱۸ درصد و بالای سرمایه در گردش دریافتی شرکت‌ها و سختگیری سازمان امور مالیاتی در تقسیط مالیات بر ارزش افزوده (در شرایطی که با رکود در بازار مواجه هستیم)، ازجمله این مشکلات است.

وی گفت: با وجود توان بالای شرکت‌های ایرانی، اما امسال شاهد ثبت سفارش‌های زیادی برای واردات پارچه رومبلی بودیم که ناشی از اطلاعات غلطی است که از سوی برخی اتحادیه‌ها ارائه می‌شود.

سیاست‌های مثبت دولت در توسعه روابط اقتصادی با همسایگان

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی