ایجاد تحرک در بخش معدن، هدف اصلی طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف‌ در کشور

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان‌ زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ادامه‌داد: از ابتدای پارسال، نمایندگان این طرح در قالب کمیته راهبردی توافقنامه معرفی شدند که می‌توان گفت از لحاظ تاریخی بی‌سابقه‌ترین مدل مشارکتی و توافق همکاری در بخش معدن کشور بود.

وی با بیان این‌که نقشه‌های زمین‌شناسی در بخش زیرساخت، جانمایی شهری، عمران و شریان‌های حیاتی نیز کاربرد دارند، ادامه‌داد: لایه زمین‌شناسی اقتصادی چهار لایه فلزی، غیرفلزی، عناصر استراتژیک و کانی‌های نیمه‌قیمتی را معرفی می‌کند که از مهر ماه سال گذشته این طرح با آغاز دولت سیزدهم به دستور وزیر صمت آغاز به کار کرد که نتایج آن به زودی به عنوان یک پروژه ملی اعلام خواهد شد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84859957/%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DA%A9-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%86-%D9%87%D8%AF%D9%81-%D8%A7%D8%B5%D9%84%DB%8C-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%AA%D8%AD%D9%88%D9%84-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%DA%A9%D8%AA%D8%B4%D8%A7%D9%81وی ادامه‌داد: برای نخستین بار در طرح تحول زمین‌شناسی در خراسان جنوبی، مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم هزار انجام شد که به عنوان مقیاس حاکمیتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان بخش حاکمیتی تولید اطلاعات پایه انتخاب شد.

وی گفت: به علت وجود قابلیت بسیار خوب معدنی در این استان، آغاز این طرح به صورت نمونه در خراسان‌جنوبی آغاز شد که دستاوردهای این پروژه به‌زودی اعلام خواهد شد.

به گزارش ایرنا از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، «رضا جدیدی» افزود: برای طرح تحول زمین‌شناسی کشور وزارت صمت از حدود یک سال پیش استان خراسان‌جنوبی به عنوان نخستین استان پیشقدم شد.

این مقام مسوول سازمان زمین‌شناسی خاطرنشان‌کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۰ مولفه‌های دولتی بخش معدن کشور شامل معاونت اکتشاف و فرآوری مواد معدنی وزارت صمت، سازمان توسعه و نوسازی صنایع معدنی کشور و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، توافق‌نامه همکاری سه جانبه‌ای را امضا کردند تا روند تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی و اکتشافات کشور را تسریع بخشند.

جدیدی، کاهش زمان تبدیل کانسار به معدن و رسیدن به بخش‌های فرآوری و استخراج را به عنوان  یکی از اهداف این طرح عنوان کرد و افزود: تولید اطلاعات پایه در این سازمان در سال‌های گذشته یک چرخه تقریبی ۲۴ تا ۳۶ ماهه بود که در این طرح و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و با فشرده‌سازی و افزایش دقت، این زمان به یک‌سوم کاهش پیدا کرد.

وی با بیان این‌که با شروع دولت سیزدهم به سراغ برنامه‌ریزی مدل تحول در بخش زمین‌شناسی در قالب یک تفاهم‌نامه رفتیم، گفت: اعضای سه جانبه توافق‌نامه بر اساس اولویت‌های تخصصی و معدنی کشور این طرح را به اجرا در آوردند که اهداف متعددی را در دستورکار داشت.

به گفته وی، این طرح کشف ذخایر جدید معدنی و همچنین تحول در بخش عمران و زیرساخت کشور، تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی و تکمیل چرخه اکتشاف توسط مولفه‌های دولتی بخش معدن و معرفی نتایج آن به بخش خصوصی برای ایجاد تحرک در بخش معدن را در نظر  دارد.

این مقام مسوول، با بیان اینکه این پروژه در مساحتی افزون بر ۱۵ هزار کیلومتر مربع اجرا شد، تصریح‌کرد: از مطالعات ژئوفیزیک هوایی گذشته برای اکتشاف ذخایر پنهان استفاده شد و ۶۰ نقشه در سه لایه نقشه زمین‌شناسی، ژئوشیمی و زمین‌شناسی اقتصادی تهیه شد.

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی