اپلای مهندسی معدن ؛ تحصیل مهندسی معدن در خارج تراست | industryna

برای تحصیل در این رشته متقاضیان باید دانش خوبی در حوزه‌ ریاضیات و زمین‌شناسی داشته باشند. همچنین شایان ذکر است که در میان دانشگاه های آسیایی دانشگاه تکنولوژی و معدن چین با قرار گرفتن در رتبه ۱۴ به عنوان برترین دانشگاه مهندسی معدن آسیایی شناخته می شود. نکته بسیار جالب درباره این رده بندی این است که با وجودی که ایران به عنوان یک کشور معدنی با تعداد معادن بسیار زیاد شناخته می شود اما هیچ کدام از دانشگاههای ایرانی جایگاهی در رتبه بندی جهانی رشته مهندسی معدن ندارند. در جدول زیر نیز لیستی از دروس تخصصی رشته مهندسی معدن در مقطع کارشناسی را مشاهده می‌کنیم. بخشی از فعالیت‌های مهندسی معدن مانند نقشه‌برداری در زیر زمین انجام می‌شود، به همین دلیل دانشجوی این رشته باید از نظر جسمی توانایی خوبی داشته و قدرت کار در معادن که معمولاً در خارج از شهر و مناطق دور افتاده قرار دارد را داشته باشند. بیشتر دانشجویان دختر این رشته به غیر از تعداد معدودی که در آزمایشگاه‌ها و مراکز طراحی معدن فعالیت می‌کنند با مشکلات کاری روبه‌رو می‌شوند.

هلند، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا نیز هر کدام ۱ نماینده در این لیست دارند.دانشکده های برتر مهندسی معدن در آمریکای لاتیندانشگاه کنسپسیون در شیلی در رتبه ۲۹ نیز یکی از مهم ترین دانشگاه های جهان در مهندسی است. براساس گزارشات اداره آمار کار، مهندسان معدن به طور میانگین سالانه ۹۴,۰۴۱ دلار درآمد دارند. اگر چه محتوای دروس ارائه شده در بیشتر دانشگاه های خارج از کشور با هم مشابه است اما برخی از دانشگاه ها تعدادی واحد تخصصی تر هم ارائه می دهند.

http://amdmag.ir

مجموعه عملیاتی که باعث می‌شود تا ماده معدنی دارای مشخصات یاد شده شوند، فرآوری مواد معدنی نام دارد؛ لذا در پایان منجر به تولید محصولاتی خواهد شد که یا مستقیماً قابل عرضه در بازار و یا آماده برای دیگر عملیات متالوژیکی و صنعتی هستند. رشته فرآوری مواد معدنی، آموزش افرادی را به عهده دارد که بتواند در قسمت‌های مختلف عملیات فوق فعالیت کنند. اصول استخراج معدن، برداشت زمین‌شناسی، کانی‌شناسی توصیفی، سنگ‌شناسی، کارتوگرافی و کاربرد عکس‌های هوایی، کانی‌شناسی نوری، مینرالوگرافی، زمین‌شناسی ایران، تجزیه مواد معدنی، ژئوفیزیک اکتشافی، حفاری اکتشافی، چاه‌پیمایی، ژئوشیمی اکتشافی، ژئوتکنیک، آب‌های زیرزمینی، نقشه‌برداری معدنی، ارزیابی ذخایر معدنی. همچنین با بیان شرح وظایف و مسئولیت‌های یک مهندس معدن، به مسیر شغلی و حقوق و درآمد این رشته در ایران و برخی دیگر از کشورها نیز اشاره کردیم. در پایان به‌خاطر داشته باشید که همواره شرایط و میانگین حقوق و درآمد در یک شغل، تعیین‌کننده رضایت و موفقیت شما در آن شغل نخواهند بود. بلکه در صورت داشتن علاقه، استعداد و پشتکار لازم است که می‌توانید شرایط را به نفع خود تغییر داده و چه‌بسا به درآمد دلخواه خود نیز برسید.

تجزیه مواد معدنی

برای استخراج ماده معدنی مهندسین معدن با گرایش استخراج اقدام به طراحی معدن می‌کنند و همواره باید بتوانند بین طراحی ایمن و پایدار از یک طرف و بحث اقتصادی از طرف دیگر یک تعادل بهینه ایجاد بکنند که یکی از حساس‌ترین وظایف مهندسین طراح همین موضوع است. ماده معدنی پس از استخراج وارد کارخانه فرآوری می‌گردد تا عیار و خلوص آن افزایش یابد. طراحی کارخانه فرآوری و سیستم‌های خردایش برعهده مهندسین معدن، گرایش فرآوری مواد معدنی است. رتبه های درج شده در این مقاله همگی مربوط به کارنامه های قبولی هایی است که طبق آمارهای در دسترس ، در کنکور 96 توانسته بودند در رشته مهندسی معدن دانشگاه های دولتی پذیرفته شوند.

  • مهندسی معدن به عنوان نخستین رشته مهندسی آکادمیک تاریخ و برای اولین بار در انگلستان پایه‌گذاری شده‌است و می‌توان گفت نخستین علمی است که بشریت از ابتدای وجود خود تاکنون با آن ارتباط نزدیکی داشته‌است و به علت شرایط سخت کاری، یکی از ۱۰ حرفه دشوار جهان شناخته شده‌است.
  • نگاهی به این آمارها نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر صنایع و معادن در مجموع حدود ۲۵ درصد از اقتصاد ایران را تشکیل می‌دهد.
  • چنین مهارت‌هایی سبب تعامل بهتر فرد در سازمان و محیط‌های کاری خواهد شد و به طور معمول با نام «مهارت‌های نرم» از آن نام می‌برند.
  • توصیه می شود که دانشجویان حداقل امکانات سخت افزاری را داشته باشند تا به طور موثر در برنامه شرکت کنند.کاوشگر معدنیکاوشگر معدنی نقشی کلیدی در یک پروژه عمرانی دارد.
  • وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است.

با این حال، توصیه می‌شود قبل از اپلای و شروع روند پذیرش مدرک زبان شما آماده شود تا در سریع‌ترین زمان ممکن بتوانید وارد دانشگاه شوید. هر گونه خطا و اشتباه در روند اخذ ویزا می تواند شما را از تحصیل باز دارد، به همین علت به همان اندازه که پذیرش شما در دانشگاه مورد نظرتان اهمیت دارد، انجام دادن درست همه مراحل برای اخذ ویزا نیز اهمیت دارد. تیم تراست با کسب سال‌ ها تجربه کاری در زمینه اخذ ویزا، شما را برای رسیدن به اهداف تان یاری می ‌کند. مجله خبری صنعت دانشگاه‌ های سراسر جهان برای رفاه حال دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی و رشته‌ های مختلف، بورسیه‌ هایی را برای آن ها در نظر می ‌گیرند که این بورسیه ها می توانند‌ از طرف دولت، صندوق رفاه دانشگاه، سرمایه ‌گذاران، مددکاران یا موسسات مالی در اختیار دانشجویان واجد الشرایط قرار گیرند. مثلا بورسیه های تشویقی به دانشجویان استعداد درخشان و همچنین مستعدی تعلق می‌ گیرد که در هر ترم تحصیلی، نتایج خوبی را به دست آورند و معدل بالایی کسب کنند.

سایر بخش های کنکور سراسری ریاضی

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی