انتظارات قطب سوم خودروسازی کشور از دولت/عقب‌ماندگی‌ها با تمرکز بر فناوری خودرو برقی جبران شود

وی توضیح داد: ضرورت دارد بانک ها افزایش یا تجدید سرمایه داشته باشند تا بتوانند کفایت سرمایه خود را اصلاح کنند و جوابگوی واحدهای صنعتی باشند.

برنامه تولید تجاری خودرو برقی

شه‌بخش توضیح داد: این منطقه ویژه اقتصادی صرفا با سرمایه گذاری بخش خصوصی همه امکانات زیربنایی موردنیاز فعالیت های صنعتی را ایجاد کرده بدون اینکه در طول ۲۰ سال گذشته دولت بخواهد در آن سرمایه‌گذاری کند.

وی گفت: منطقه ویژه اقتصادی بم، مزیت خلق شده برای تولید و کار صنعتی آن هم در بخش خودرو است تا این ظرفیت نیز به کمک ظرفیت های موجود کشاورزی منطقه بیاید.

وی که می گوید طی چندسال اخیر چند واحد خودروسازی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم در جریان قطع ارتباطات بین المللی و تشدید تحریم ها راکد و غیرفعال شده است، توسعه ارتباطات بین المللی را از ابعاد مختلف بویژه بهره گیری از فناوری های روز دنیا مهم و مفید می داند و تاکید می کند که البته این نافی توانمندی های خودمان در داخل یا ضرورت های توسعه علمی درون‌زا نیست.

وی با بیان اینکه منطقه ویژه و آزاد در بخش تولید یکسان هستند و تفاوتی ندارند توضیح داد: اما در دو بخش ایجاد زمینه سرمایه گذاری خارجی و نیز معافیت مالیاتی در مناطق آزاد تفاوت هایی وجود دارد که می تواند برای سرمایه گذار خارجی ایجاد انگیزه کند.

نیاز به سرمایه خارجی

وی تاکید کرد: اما سایر واحدهای تولید خودرو با تلاش درحال تولید هستند و فکر می کنیم بتوانیم امسال حداقل ۱۰۰ هزار خودرو را وارد بازار عرضه کنیم.

تقاضای منطقه آزاد در بم

شه بخش تاکید کرد: تلاش داریم تا آخر امسال حتما نمونه های تولیدی خودرو برقی برای اخذ تاییدیه ها نهایی شوند و تولید تجاری نیز در سال آینده کلید بخورد.

شه بخش در ادامه کاهش میزان تسهیلات پرداختی بانک ها به واحدهای صنعتی را از دیگر مشکلات صنایع برشمرد و گفت: از مشکلات فعلی صنعت کشور اینکه به دلیل افزایش نرخ ارز و عدم تطبیق سرمایه بانک ها، تسهیلات آنها به واحدهای صنعتی بسیار محدود و کم شده است.

خبرگزاری ایرنا در آستانه سفر استانی دولت به استان کرمان ظرفیت ها و مطالبات بخش های مختلف توسعه ای از جمله صنعت را از زبان فعالان این بخش ها و مدیران متولی پیگیری می کند که در بخش صنعت خودرو، مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان به برخی مسائل کلان این صنعت پرداخت و پیشنهادهایی نیز ارائه کرد.

شه‌بخش می افزاید: باهمین نگاه، صنایع خودروسازی کرمان در بحث صنعت خودرو برقی و با اتکا به فناوری‌های بومی و کاملا داخلی موفقیت هایی داشته و تنها حدود ۱۵ درصد، آن هم در برخی قطعات بخش های برقی خودرو یا باطری از فناوری های دنیا کمک گرفته شده است.

قرار است سفر ۲ روزه استانی دولت به کرمان از ظهر امروز(پنجشنبه) شروع شود.

مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان در بخش مطالبات از دولت می گوید: هرچقدر فعالیت های تولیدی در بخش صنایع توسعه یابد، فواید بیشتری عاید کشور می شود؛ لذا از دولت تقاضا داریم هرچه سریع تر اقدامات لازم را برای توسعه ارتباطات بین المللی با احیای برجام یا هر امکان دیگر فراهم آورد زیرا مراودات جهانی سبب انتقال فناوری روز دنیا و نیز ورود اثرگذار ما به بازارهای جهانی می شود.

شه بخش گفت: با رفتن به سمت تولید خوردوهای برقی این ظرفیت وجود دارد که عقب‌ماندگی طولانی گذشته در این صنعت در بخش خودورهای بنزینی را نیز جبران و خود را با  دنیا در بخش خودروهای برقی همراه کنیم.

محمدرضا شه‌بخش روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در آستانه سفر هیات دولت به استان کرمان ضمن تشریح برخی نیازها و مطالبات این صنعت مستقر در شهرستان بم در شرق استان کرمان پیشنهادهایی نیز در سطح کلان خطاب به دولت مطرح کرد.

وی افزود: عملا قطب سوم خودرو در بم بدون تبلیغات و تنها با اتکا بر عملکرد خود راه اندازی شده و توانسته این ظرفیت را به استان و کشور به عنوان قطب بزرگ تولید خودرو عرضه کند.

شه بخش گفت: در شرایطی که امکان استفاده از منابع خارجی نیز به علت مشکلات بین‌المللی نداریم، وضع موجود سبب فشار بیشتر به بانک های داخلی می شود و به وضعیتی می رسند که نتوانند پاسخگو باشند؛ در این شرایط ظرفیت های تولیدی کارخانه ها به علت کمبود نقدینگی رو به کاهش می گذارد.

مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان همچنین حذف امضاهای طلایی در دستگاه های دولتی بویژه وزارت صمت را خواستار شد و گفت: امضاهای طلایی و بوروکراسی موجود موجب کندی فعالیت های صنعتگران می شود.

ظرفیت های شرق کرمان و مطالبات از دولت

دیار کریمان میزبان سی و یکمین سفر استانی رییس جمهور


منبع: https://www.irna.ir/news/84849835/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%82%D8%B7%D8%A8-%D8%B3%D9%88%D9%85-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%B9%D9%82%D8%A8-%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2

انتظارات قطب سوم خودروسازی کشور از دولت/عقب‌ماندگی‌ها با تمرکز بر فناوری خودرو برقی جبران شود

وی در ادامه با بیان اینکه برخی افراد، ورود کالای همراه مسافر به مناطق آزاد را از نکات منفی این مناطق اعلام می کنند اظهارداشت: مزیت های مناطق آزاد بسیار بیشتر از این نوع ویژگی ها هستند و در هر نقطه دنیا نیز اینا مناطق ایجاد شده اند عامل توسعه بیشتر بوده اند زیرا بخش پیشران فعالیت های توسعه ای و انتقال سرمایه های خارجی به شمار می روند.

مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان تاکید کرد: اما اگر ارتباطات بین المللی برقرارشود بخش هایی از مشکل صنعت نیز حل می شود و فرصت خوبی فراهم می آید تا به سمت توسعه خودرو برقی نیز برویم.

شه بخش افزود: تنها منطقه ای هستیم که سرمایه گذار مستقیم خارجی با بیش از ۵۰ درصد سرمایه گذاری در منطقه ویژه داریم و بیش از ۶ کارخانه تولید خودرو در آن وجود دارد که متاسفانه بعد از بدعهدی آمریکا در خروج از برجام سه کارخانه راکد و تعطیل هستند.

شه بخش در عین حال اظهارامیدواری کرد که سفر هیات دولت به استان کرمان منشا برکات برای توسعه منطقه باشد.

مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان با تشریح ظرفیت های صنعتی در بم تاکید کرد: منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم تنها منطقه ویژه ای است که اختصاصا برای تولید خودرو و قطعه سازی در کشور ایجاد شده است.

شه بخش در ادامه با اشاره به مزیت های منطقه آزاد در مقایسه با منطقه ویژه گفت: از چند سال قبل درخواست و مطالبه برای تبدیل منطقه اقتصادی ویژه ارگ جدید بم به منطقه آزاد وجود دارد که اگر دولت در این زمینه مساعدت کند به نفع منطقه و کشور خواهد بود.

وی توضیح داد: نیاز به منابع و سرمایه های خارجی برای توسعه فعالیت های اقتصادی و تولیدی در شرایطی که امکان رقابت مناسب ما را در دنیا فراهم کند ضرورت دارد؛ لذا این مشکلات اگر حل شود توسعه مناسب تری در فعالیت های تولیدی خواهیم داشت.

وی تشریح کرد: باتوجه به اینکه صنعت خودرو در دنیا به سمت برقی شدن می رود و صنعت خودرو بنزینی در حال حذف شدن است، همچنین از آنجا که ما  در طول سال های اخیر در کشور نتوانسته ایم در صنعت بنزینی هم خودمان را با دنیا همراه کنیم، اینک بهترین فرصت در اختیار است تا در خلال ایجاد ارتباطات بین المللی و توسعه سرمایه گذاری در این صنعت، عقب ماندگی در تولید صنعتی و ارتقای صنعت خودرو را جبران و مشکلات را اصلاح کنیم.

وی با بیان اینکه آب، برق، گاز، خط راه آهن و پایانه راه آهن را در منطقه سرمایه گذاری کرده ایم گفت: ظرفیت تولید خودرو در این منطقه به تعداد بیش از ۳۵۰ هزار دستگاه در سال وجود دارد.

انتظارات قطب سوم خودروسازی کشور از دولت/عقب‌ماندگی‌ها با تمرکز بر فناوری خودرو برقی جبران شود

شه بخش معتقد است: ظرفیت مناسب صنعتی در ارگ جدید برای مجموعه استان کرمان بویژه در شرق این استان در بم به وجود آمده که مزیت های مختلفی دارد از جمله اینکه مثل گذشته دیگر اتکای تولید و اشتغال این منطقه تنها بر بخش کشاورزی و تولید خرما و مرکبات نیست؛ بلکه ظرفیت تولید خودرو نیز به منطقه اضافه شده است.

فواید احیای مراودات بین المللی

شه بخش گفت: درصورتی که اجازه فعالیت بانک های بین المللی و استفاده از منابع خارجی در قالب منطقه آزاد داده شود، مزیت های زیادی ایجاد خواهد کرد و به توسعه سرمایه گذاری کمک می کند.

وی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره برنامه این شرکت در تولید تجاری خودرو برقی گفت: ما یک برنامه ویژه با تکیه بر پلتفرم کاملا داخلی در تولید خودرو برقی داشتیم و کار درحال نهایی شدن است.

اخبار مرتبط با سفر استانی دولت سیزدهم به استان کرمان را از طریق پرونده ذیل دنبال کنید:

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی