افتتاح ۲۲۸ طرح صنعتی و تولیدی با سرمایه‌گذاری ۵۲۱ هزار میلیارد ریالی و اشتغالزایی بیش از ۱۰ هزار نفری

واحدهای تولیدی یاد شده در رشته فعالیت‌های صنعتی از جمله صنایع غذایی، شیمیایی، سلولزی، بهداشتی، فلزی و … در هفته دولت فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

احداث شهرک یا ناحیه صنعتی، احداث ساختمان‌های اداری، نگهبانی و آتش نشانی، احداث پل، تقاطع غیرهمسطح، سردر، خط انتقال و شبکه توزیع آب، برق، گاز، مخابرات و فیبر نوری، منبع زمینی، اتصال شبکه پساب تصفیه‌خانه به شبکه توزیع آب فضای سبز، زیرسازی و جدول گذاری و آسفالت معابر، شبکه روشنایی معابر، دفع آب‌های سطحی، محوطه سازی و تکمیل معابر، تکمیل ورودی و خروجی، اجرای عملیات خاکی، نیروگاه خورشیدی، تصفیه‌خانه و شبکه جمع‌آوری فاضلاب، چاه آب، رنگ آمیزی جداول و زیباسازی فضای سبز و … بخشی از عناوین پروژه‌های عمرانی قابل بهره ‌برداری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور است.

پراکندگی این واحدهای تولیدی نیز در ۳۰ استان کشور است که استان‌های آذربایجان شرقی با ۲۲ طرح، بوشهر و قزوین هرکدام با ۱۹ طرح و خراسان رضوی با ۱۷ طرح، بیشترین تعداد طرح‌های صنعتی قابل افتتاح را دارند.

در این راستا، پروژه‌های عمرانی و زیرساختی شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان یزد هفته گذشته در مراسمی با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌طور همزمان به بهره ‌برداری رسید.
همچنین همزمان با ایام هفته دولت، ۲۲۸ طرح صنعتی و تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور با حضور مسوولان ملی، استانی و شهرستانی مورد افتتاح و بهره برداری قرار خواهد گرفت.

این ۳۷۲ پروژه زیربنایی در ۲۱۶ شهرک صنعتی، ۵۸ ناحیه صنعتی و ۱۰ منطقه ویژه اقتصادی تحت مسئولیت شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها به بهره برداری خواهند رسید.

این طرح‌های صنعتی که در هفته دولت در قالب واحد تولیدی آغاز به کار خواهند کرد، با مجموع سرمایه گذاری ارزی و ریالی ۵۲۱ هزار و ۱۷۰ میلیارد ریال، زمینه اشتغال ۱۰ هزار و ۳۶۶ نفر را در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور فراهم می‌آورند.

همچنین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای استقرار شرکت‌های دانش بنیان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور شرایط و تسهیلات ویژه‌ای را به‌عنوان مشوق درنظر گرفته است که شرکت‌های دانش بنیان، فناور و نوآور می‌توانند از این شرایط خاص استفاده کنند.

پراکندگی جغرافیایی پروژه‌های عمرانی و زیرساختی قابل افتتاح در شهرک‌ها و نواحی صنعتی ۲۸ استان کشور است که استان‌های یزد با ۵۱ پروژه، فارس با ۴۲ پروژه و آذربایجان شرقی با ۳۵ پروژه، بیشترین تعداد پروژه‌های زیربنایی قابل بهره برداری را به خود اختصاص داده‌اند.

پس از این استان‌ها نیز همدان با ۲۵ پروژه و استان‌های گلستان و لرستان هرکدام با ۲۱ پروژه در رده‌های بعدی از لحاظ تعداد پروژه‌های زیربنایی افتتاحی قرار می‌گیرند.

به گزارش ایرنا از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، همزمان با فرا رسیدن هفته دولت ۳۷۲ پروژه عمرانی و زیرساختی با سرمایه‌ گذاری بیش از ۱۵ هزار و ۲۸۵ میلیارد ریال در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور افتتاح و بهره ‌برداری می‌شود.

شایان ذکر است، مطابق دستورالعمل حق بهره برداری از زمین، اعیانی و تأسیسات در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، طرح‌های صنعتی طرف قرارداد در صورتی که زودتر از موعد، ساخت و ساز خود را به پایان رسانده و پروانه بهره برداری دریافت کنند، از مشوق‌های ویژه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برخوردار می‌شوند.

پس از این استان‌ها نیز تهران با ۱۴ طرح و گلستان، فارس و سمنان هرکدام با ۱۱ طرح در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۵۰۹ شهرک و ۳۳۸ ناحیه صنعتی و پنج منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌ برداری، ۸۴ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶ شهرک فناوری، ۴۰ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، ۹۹ هزار و ۱۴۳ قرارداد منعقده و بهره ‌برداری از ۴۹ هزار و ۵۲۹ واحد صنعتی و سه هزار و ۲۴۵ واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۸۷ هزار و ۷۵ نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84867870/%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%AA%D8%A7%D8%AD-%DB%B2%DB%B2%DB%B8-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C-%D9%88-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DB%B5%DB%B2%DB%B1-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی