اعضاء هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران دانشکده مهندسی صنایع | industryna

مهندسی صنایع جزء معدود رشته‌های سنتی است که خیلی سریع خود را با تغییرات تکنولوژی و تحولات دنیای مدرن وفق داده و به حوزه‌های جدید ورود کرده است و فارغ‌التحصیلان این رشته در این حوزه‌ها در حال فعالیت هستند. طبق بررسی و آمارهای به دست آمده پیش بینی شده است که مشاغل معماری و مهندسی بین سال‌های 2019 و 2029 با رشد 3 درصدی روبرو خواهد شد. با این حال، در این رشته پروژه‌ها و کارهای در دست انجام است که در آینده بسیار پیشرفت خواهند داشت و به طبع آینده شغلی خوبی برای متقاضیان این رشته رقم خواهد زد.

  • پیشینه کاربردی مهندسی صنایع به نخستین سال‌های انقلاب صنعتی بازمی‌گردد، ولی از نظر آکادمیک و علمی، مهندسی صنایع نخستین بار توسط فردریک تیلور به کار برده شد.
  • داوطلبانی که به مباحث مدیریت، اقتصاد و کنترل پروژه علاقه دارند بهتر است این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.
  • این دانشکده چشم‌انداز خود را برای سال ۱۴۰۴ تبدیل شدن به بهترین دانشکده‌ی مهندسی صنایع در خاورمیانه می‌داند و هم‌اکنون نیز جزء برترین دانشگاه‌های ارائه‌دهنده‌ی این رشته در کشور به حساب می‌آید.
  • این دروس تقریبا در آینده و در بازار کار و… هیچ کاربرد خاصی ندارند و ارتباط خاصی نیز به رشته‌ی مهندسی صنایع ندارند، ولی به اجبار در نظام آموزشی فعلی ایران، در هر رشته‌ی فنی و مهندسی‌ای که تحصیل کنید، باید این دروس را بخوانید.
در حال حاضر، مهندسی صنایع یکی از محبوب‌ترین تخصص‌ها در بازار کار است. گستردگی دروس ارائه شده در این رشته، مهندسین صنایع را به ابزار موثری برای پیشبرد اهداف سازمان­ها تبدیل کرده است. یک دانش آموخته رشته صنایع هم می­تواند در واحدهای صنعتی و تولیدی و هم در بنگاه­های مختلف خدماتی نظیر شرکت­های برنامه­ریزی، بانک­ها، بیمه­ها، ادارات دولتی و حتی بیمارستان­ها به طور موثر فعالیت کنند. مهندسی صنایع رشته‌ای است که با طراحی، پیاده­سازی و بهبود سیستم­های یکپارچه­ای از انسان، مواد، اطلاعات، تجهیزات و انرژی مرتبط است. این رشته بر پایه دانش تخصصی در علوم ریاضی، طبیعی، اجتماعی و نیز قوانین و روش­های تجزیه و تحلیل مهندسی و طراحی بنا شده تا به کمک آنها به ارزیابی نتایج حاصل از سیستم‌های یکپارچه بپردازد (انجمن مهندسی صنایع آمریکا).

یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید!

این رشته در کنار بازار کار مناسب درآمد و حقوق مناسبی را نیز در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. این گرایش به ارائه راهکارهای سیستماتیک می‌پردازد و بیشتر جنبه نرم‌افزاری دارد؛ هدف این گرایش، آموزش روش‌های جدید و سیستماتیک، آموزش تجزیه و تحلیل واحد‌های صنعتی و آموزش مدل‌های ریاضی به داوطلبان می‌باشد. یک «مهندس تحلیل سیستم‌ها» – با استفاده از مدل‌های ریاضی و نرم‌افزارهای مختلف – به تجزیه و تحلیل اطلاعات جمع‌آوری شده می‌پردازد و نتیجه آن را در اختیار واحد‌های مختلف قرار می‌دهد. شایان ذکر است که این گرایش، نسبت به سایر گرایش‌های رشته مهندسی صنایع، به بررسی کلان‌تر و جامع‌تر سیستم‌ها و پروژه‌ها می‌پردازد. داوطلبان تا حد زیادی با تغییرات کنکور سراسری در سال 1402 آشنا شدند.

اولین همایش ملی حکمرانی کارآفرین، بنگاه کارآفرین

گاهی اوقات به دلیل افزایش ساعات کاری این افراد نمی‌توانند ارتباط خوبی مابین کار و زندگی خود برقرار کنند. متاسفانه مهندسان مجله خبری صنعت با یک مشکل نسبتا بزرگ در بازار کار مواجه هستند. برخی از صاحبان کسب و کارها مهندسان صنایع را به عنوان رقیب خود تصور می‌کنند. همین موضوع نیز موجب می‌شود که مدیران حمایت کافی از مهندسان صنایع نداشته باشند. همان طور که مطالعه می‌کنید رشته مهندسی صنایع معایب و دشواری‌های کمی در مقایسه با سایر رشته‌های تحصیلی دارد.

http://amdmag.ir

طراحی، ایجاد، استقرار، بهبود و اداره سیستم­های متشکل از انسان، مواد و تجهیزات چه در بخش­های تولیدی و چه در بخش­های خدماتی عمده وظایف مهدسین صنایع را تشکیل می­دهند. نکته‌ی مهم این است که رشته‌ی مهندسی صنایع در حال حاضر یکی از پرتقاضاترین رشته‌ها در بازار کار ایران می‌باشد. هر کسب‌وکاری برای شروع کار به مهندسین صنایعی نیاز دارد تا فرآیندهای برنامه‌ریزی استراتژیک، تهیه‌ی طرح‌های توجیهی، نظارت بر فرآیند‌ها و… را انجام دهد. همچنین این رشته جزء۵ شغلی است که کارفرمایان در ایران بیشتر استخدام می‌کنند.

استارتاپ؛ آینده کسب و کار!

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی