آمادگی ایران و قرقیزستان برای توسعه همکاری‌های تجاری

وی بر حمایت کامل سازمان توسعه تجارت ایران از اعزام هیات‌های تجاری به قرقیزستان برای توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی تاکید کرد و افزود: به‌منظور توسعه توانمندی‌های تجاری دو کشور، آمادگی پذیرش هیات‌های تجاری قرقیزستان را داریم تا ضمن برگزاری نشست‌های مشترک B۲B و بازدید از توانمندی‌های صنعتی و فنی ایران، زمینه‌های همکاری مشخصی تعریف شود. همچنین با ایجاد ارتباط میان شرکت‌های بزرگ تجاری دو کشور، افزایش میزان مبادلات تجاری را خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه این موضوعات باعث توسعه بازار و افزایش تبادلات تجاری دو کشور می‌شود، یادآور شد: در این میان مسائل مهمی وجود دارد که یکی از آنها، بحث تبادلات بانکی است که بسیار اهمیت دارد؛ زیرا هم بحث تضامین بانکی میان دو طرف را مدیریت کرده و هم به انتقال پول کمک می‌کند که در نهایت توسعه تجارت میان دو کشو را تسهیل کند.

رییس سازمان توسعه تجارت در مورد حضور تجار قرقیزستانی برای بازدید از نمایشگاه های بین المللی تهران گفت: می‌توانیم فهرست بیش از ۱۰۰ نمایشگاه‌ بین‌المللی را که در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود، در اختیار تجار یا شرکت‌های قرقیزستانی قرار دهیم تا در آنها حضور یابند. همچنین آمادگی برگزاری نمایشگاه‌ اختصاصی برای معرفی توانمندی‌ها، فرصت‌های تجاری و مجموعه‌های بازرگانی و تجاری قرقیزستان در ایران را داریم.

پیمان‌پاک با تاکید بر اینکه در یک سال گذشته حجم تجارت را با کشورهایی افزایش جدی دادیم که دو موضوع مهم مباحث بانکی و مسائل لجستیکی را با آنها حل کردیم، افزود: در خصوص مسائل بانکی و مالی این آمادگی را داریم تا با مجموعه‌های بانکی یا مالی در قرقیزستان که علاقه مند به همکاری با حوزه‌های پولی-بانکی ایران هستند، همکاری کاملی انجام دهیم؛ زیرا باعث رفع مهمترین چالش برای توسعه و تجارت دو کشور خواهد شد.

سیدیکف، توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه گردشگری و راه‌اندازی خطوط پروازی مستقیم بین دو کشور، به خصوص شهر بیشکک به مشهد یا تهران را از دیگر موضوعات مهم در توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور برشمرد و گفت: امید است برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی و تشکیل کمیسیون‌ مشترک میان دو کشور، زمینه‌ افزایش تعاملات تجاری و در نهایت ملاقات روسای جمهور ایران و قرقیزستان را فراهم سازد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از وزارت صمت (شاتا)، نشست «علیرضا پیمان‌پاک» رییس سازمان توسعه تجارت و «تورداکن سیدیکف» سفیر قرقیزستان ظهر روز گذشته برگزار شد و طرفین در خصوص توسعه روابط اقتصادی و همکاری‌های تجاری به بحث و تبادل نظر پرداختند.

اعزام تیم تجاری- اقتصادی از قرقیزستان به مشهد

وی با اشاره به برقراری ارتباط میان سیستم پولی-بانکی ایران با روسیه، تاکید کرد: تولید مشترک برای رفع نیازمندی‌های بازار کشورهای منطقه اوراسیا در حوزه‌های مختلف، یک فرصت بسیار مناسب است که باید روی آن تمرکز و برنامه‌ریزی کرد. شرکت‌های تولیدکننده ایرانی آمادگی دارند براساس حمایت‌های صورت گرفته در قرقیزستان، تولیدات مشترک خود را برای عرضه در این منطقه افزایش دهند.

سفیر قرقیزستان در ایران با اشاره به اعزام تیمی تجاری-اقتصادی از این کشور به شهر مشهد یادآور شد: در این سفر مقامات و تجار دو کشور جلسات متعددی را برگزار کردند و در خصوص همکاری‌های مختلف از جمله سفر تجار ایرانی به قرقیزستان و برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی برای معرفی محصولات کشور ایران به تجار قرقیزستانی توافقاتی صورت گرفت.

وی با بیان اینکه در این خصوص ارتباطاتی هم با وزارت اقتصاد و صمت ایران برقرار شده، افزود: در سال جاری که سی‌امین سالگرد روابط دیپلماتیک میان دو کشور است، روسای جمهور ایران و قرقیزستان پیام‌های تبریکی را با همدیگر مبادله کردند. در این رابطه برنامه‌ها و رویدادهای فرهنگی خاصی هم برگزار می‌شود که همه این موضوعات در ارتقای روابط دو کشور موثر است.

در ابتدای این نشست، سفیر قرقیزستان با تقدیر و تشکر از همکاری‌های مطلوب صورت گرفته از سوی سازمان توسعه تجارت با اعضای سفارت و تجار اقتصادی این کشور در ایران گفت: سفارت قرقیزستان در ایران برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای توسعه و ارتقای سرمایه‌گذاری‌های مشترک و توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان دو کشور دارد.

برگزاری نمایشگاه ایران در قرقیزستان

وی با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی برای معرفی محصولات، خدمات و توانمندی‌های کشور قرقیزستان در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران تاکید کرد: طرح ویژه‌ای برای تاسیس خانه تجارت ایران با قرقیزستان ارائه شده که امید است با حمایت سازمان توسعه تجارت، بزودی اجرایی شود.

در این ملاقات رحمت الله خرمالی مدیر کل آسیای میانه، قفقاز و روسیه و همچنین یادگاری رییس اداره سوم اوراسیا وزارت خارجه نیز حضور داشتند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84850336/%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D9%82%D8%B1%D9%82%DB%8C%D8%B2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C

رییس سازمان توسعه تجارت با اعلام آمادگی این سازمان برای همکاری تهاتری دو کشور در موضوعاتی از جمله صادرات قیر و محصولات کشاورزی، تصریح کرد: با طرح تاسیس خانه تجارت (مرکز تجاری) ایران و قرقیزستان و صدور مجوز برای تجار تاثیرگذار در تجارت دو کشور موافق هستیم؛ زیرا این مراکز جزو مجموعه‌های دارای اولویت برای سازمان توسعه تجارت جهت فعالیت در کشورهای مقصد به خصوص قرقیزستان است.

در ادامه نشست «علیرضا پیمان‌پاک» رییس سازمان توسعه تجارت با استقبال از طرح‌های ارایه شده از سوی سفیر قرقیزستان در ایران گفت: در زمینه سفر هیات تجاری و برگزاری نمایشگاه ایران در قرقیزستان، با مدیران کل‌ صمت در هر سه استان خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی مذاکره می کنیم تا برای برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی و اعزام هیات‌های تخصصی تجاری، همکاری‌های لازم را انجام دهند.

توسط علیرضا طهماسبی

علیرضا طهماسبی